הצלה/ סולם אלעד

עודכן ב: 12 אוק 2018

אי של שלווה, בצומת הסואן במדינה, כך הייתה לי התחושה שהגעתי בשעות הבוקר אל תחנת מכבי האש במערב ראשון לציון. מפקק תנועה אין סופי, פגוש אל פגוש, גלשתי מהמולת הכבישים דרך השער הצהוב אל השקט


וזאת התמונה שראיתי, כבאי משקה את הגינה ואת הדשא הירוק מסביב לתחנה, שני כבאים משוחחים ובידם כוסות קפה. אך אל תטעו, תוך רגע ׳אי השלווה׳ יתעורר לחיים, קריאה של המוקד לאירוע מנועים יתנועעו, הסירנות יצווחו, משאיות הענק האדומות טעונת במים ומנופים יצאו מהשער לטפל באירוע.

כל קומת הקרקע בבנין הגדול מוסך גבוה, חרטומי מכוניות הכיבוי האדומות מציצות מתוך המבנה הגדול. מעל חניית הכבאיות משרדי התחנה, דשא פסטורלי עם כמה עצי אקליפטוס יפי נוף, גינת פרחים קטנה, רחבת חניה ותמרון. בשוליים המערביים מתכנסת חבורה של כבאים לתדרוך בוקר, אחד אחד נכנסים למועדון הקטן אוחזים בכוס קפה של בוקר ומקשבים למנהל התחנה. גם אלעד, כבאי ראשוני וותיק בין המתודרכים. לרגע הוא נוטש את התדריך, יוצא אלי, מתנצל, מגיש לי קפה חם ״עוד מעט אני מתפנה.״ עם כוס קפה לוהט בידי סובבתי בין משאיות הענק, מרצדס ממותקנת, כבאית של מ.א.ן מעוטרת במגופי ניקל נוצצים, משאית מנוף אמריקאית גדולה וגם המשאית שעבורה הגענו אל התחנה, משאית מ.א.ן שאלעד מכיר הכי טוב, משאית המנוף ׳ברונטו׳. אלעד מפעיל מוכשר וכבאי וותיק בתחנת הכבאות של מערב ראשון לציון, גם נהג, גם כבאי, גם מפעיל ציוד הצלה מיוחד וגם…, חכו רגע, תיכף תשמעו את איציק, חברו למשמרת, של אלעד. בינתיים נגמרה ההדרכה היומית, אלעד מתפנה לפגוש אותי רשמית, מגיעים שניים, אלעד מושיט לי יד: ״אלעד בוטבול, והבחור לצידי, איציק, דובר התחנה ובעל כמה תפקידי הדרכה.״ אני מציע תצלום משותף של השניים ואיציק ממהר להתנתק, ״אני לא מצטלם ליד החתיך הזה, (הוא מתכוון לאלעד), למה לקלקל את התמונה.״ ואמנם, ׳דוגמן הבית׳ בכתבה שלנו יהיה אלעד.אלעד, תושב ראשון לציון, נשוי ואב לשניים, מגוריו במערב ראשון אינם רחוקים מהתחנה, שהוא נמצא בכוננות הוא מגיע תוך רגעים לעמדת הכבאי שלו ולרכב החילוץ. אלעד וחבריו עובדים במשמרות 24/7, כל כבאי עובד 24, שעות ברצף (יש להם חדרי מנוחה בתחנה), ואחרי תורנות, הוא נמצא בבית 48 שעות, אז יש זמן לאישה ולילדים. וחלק מהזמן שהוא בבית הוא גם כונן הפעלה, במידה ויש מצב חירום הוא מוזעק ותוך 10 דקות הוא מגיע לתחנה. משאית המ.א.ן עמדה בצניעות ליד משאיות גדולות ומפותחות ממנה, אבל אלעד מחייך: ״מבחינה טכנולוגית אין כבאית שמשתווה אליה״.


חלק מהכבאיות נמצאות בשגרת יום, טיפולים וניקיון הציוד, משאיות הכיבוי עומדת בחניה ופניהם כלפי היציאה פניו כלפי היציאה. מוגנות משמש ומגשם ומבהיקות בניקיון. שתי כבאיות נמצאות מעט מאחור במשטחים גדולים ביום שנקרא פריסת ציוד, מוציאים את כל הציוד מנקים, מקפלים שוב את הצנרת, בודקים את תקינות הציוד ומחזרים הכל למקום. במידה ותהייה קריאה יש כבאיות בתורנות, אם יתאפשר מסבירים לי נוכל להצטרף, לצערנו לא נוכל לחלוק עם אלעד קבינה בגלל מגבלות החוק ובקבינה בסך הל שני מקומות.

בינתיים אלעד, על פי בקשתי, מוציא מתוך אפלולית המוסך כבאית אדומה מתוצרת היצרן הגרמני מ.א.ן, ״הרכב הזה נקרא בשפה הכבאית, ׳נשר׳, זהו רכב מנוף שמתרומם לגובה של 44, מ׳, יש בו חיבור לזרנוקי מים של מיכלית חיצונית, כבאית שדוחפת מים בלחץ עצום להפעלת הזרנוקים״. המנוף המורכב על המשאית מתוצרת של חברת ׳ברונטו׳, חברה שמתמחה בציוד לכיבוי אש מפינלנד. משאית של מ.א.ן מובלת ׳עירומה׳ מגרמניה לפינלנד, לוקח לחברה הפינית כשנה להתקין את המערכת המסובכת על המשאית. עתה אלעד העמיד את המשאית האדומה בחצר התחנה ״במשמרת על ׳הנשר׳ אנחנו שני אנשים, יוצאים איתה למבצע, שנינו גם נהגים וגם מפעילים, המערכת שמורכבת על המשאית מאוד חכמה, מרגע שרגלי התמיכה נפרסות בצידי הרכב לוקח למנוף להתרומם לגובה של 44 מ׳ דקה וחצי.״