געגועים/ בשבח הקנאה

כתבה על הספר 'טוסקנה למתקדמים' שפרסמתי לפני כמה שנים, עלעול מקרי בספר הביא אותי לסף געגועים כמעט בלתי נשלטים. בסופו של דבר הסתפקי בקנאה נשלטתקנאה ועוד פעם קינאה וגם געגועים, זו התחושה שפותחים את הספר 'טוסקנה למתקדמים'. במבט לאחור וסקירה מהירה של חיינו עולה ומתבשלת בימי קורונה אלה תחושת של ההחמצה. כך קורה לי שאני אוחז שוב ביד ספר שברגע זה הייתי רוצה להיות בתוכו, מצער אותי שלא עשיתי זאת שנים קודם. מבלי לקרוא מילה הספר מושך אותי, ראשית, הפורמט, הוא אמנם אלבומי אבל מצויד בכריכה רכה שמעניקה לספר את הביתיות הנעימה שאוחזים בו, שנית הנייר, לבן מאט, הצילום והטקסט הופכים להיות יחידה אחת נעימה לעין. העריכה הגראפית נקיה, פשוטה וברורה. הדפים הראשונים בספר נותנים את הכבוד הראוי לצילום, 12 עמודים (דווקא על נייר מאט מבריק) פותחים את הספר והצילומים? חגיגה צבעונית שממלאת ממלאת את העמודים, מי שזמנו וכספו בידו יכול מיד אחרי הפתיחה המרשימה לתפוס את המטוס הראשון, היישר לטוסקנה. (הלוואי).

הצלם, יוסי ריבק, יצא בעקבות הכותבת בת' אילון, למסע בן שישה שבועות במסלולים שמופעים בספר, במהלך הסיור הפך לשבוי של טוסקנה, אוהב של המקומות הקטנים, בתצלומים מעניק לנו הנאה לא פחותה מהמאכלים שהוא צילם (ואני מניח טעם,) בפתיח שבקדמת הספר הוא ממליץ לא לפחד, להיכנס לטעום, אם לא מבינים אתכם דברו עם הידיים, האיטלקים עם מכניס אורחים וחם. בין צילומי נוף מרהיבים, אנשים, טיפוסים כפריים שאין להם עניין לעזוב את המקום המופלא שנקרא 'טוסקנה'.

בת' אילון, מעניקה לספר את האמינות, מקום מגוריה בבית עתיק בטוסקנה, בכפר קטן, שמספר תושביו כ- 120 איש, שקפא בקפסולת ונותר מעט יותר מתקדם מהמאה ה-17 ומתקדם באטיות לתוך המאה ה-21. בת' ילידת ארה"ב עלתה לישראל, נישאה בארץ והתגוררה בירושלים, אחרי שנים של חיים בישראל רכשה יחד עם בעלה בית בטוסקנה בכפר הקטן. במשך שלושים שנה חיה שם, למדה את סודות האנשים הפשוטים, את סדר החיים הנקי והפשוט. במהלך טיול ברחבי טוסקנה למדה על המקומות הנסתרים, בידיעותיה הקולינריות חדרה לעומק המטבח הטוסקני.

הספר מחולק לעשרה מסלולים, וכמו שכתוב מקומות אלה 'טוסקנה למתקדמים' כאלה שאינם מוכרים לתייר. בפתיחת הספר מפה מפורטת המתארת את המסלול, המטייל עובר יחד עם הכותבת והצלם בכפרי האזור, מסעדות אוכל עממיות כפי שקוראים להם שם, מכולות קטנות, בסיום כל פרק נפרסים שפע של מתוכנים מאותם מקומות שמופעים בספר. בסיכום בנוסף לתצלומים ולמקומות המיוחדים מקבל הקורא גם 101 מתכונים שמעניקים לספר גם מקום המכובד גם במדף הספרים במטבח.

בזמנו נסענו עם הספר הכבד במזוודה וניווטנו את דרכנו בעזרת המסלולים והמסעדות המומלצות ועתה בימי הקורונה הלא נחמדה נזכרנו בספר היפה, בטיול שערכנו ובמאכלים שאכלנו

הספר: טוסקנה למתקדמים/ בת' אילון. צילומים יוסי ריבק, תרגום ועריכת המתכונים: גיל חובב. עיצוב: תמר בר דיין. הוצאת: דניאלה די-נור, מוצאים לאור. פורמט אלבומי, כריכה רכה. (אין לי מושג אם אפשר להשיג אותו עדיין, נדפס בישראל בשנת 2008)

24 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול