אקשן/ מרפסת מעל המפל

עודכן: 10 באוק׳ 2018

המפל המרשים בחיבור נחל צין וחצרה ממתין להגעת שיטפון ול"ציידי השיטפונות". גם בלי שיטפון המראות מדהימים, כדאי לראות לפני, בזמן ואחרי שיטפון


בשתיים לפנות בוקר מצלצל הטלפון בכמה בתים בעיר, קול מנומנם לוחש: "זהו, זה מגיע. רבע שעה אני אצלך", אורות נדלקים, כמה אנשים יוצאים אל הלילה הצונן. הג'יפים מותנעים ומפליגים דרומה. בדרך נאספים הדיווחים ראשונים, גשמים עזים יורדים במצפה רמון ובהר הנגב. באור ראשון הם בשטח, במצוק מעל נחל צין, קפה של בוקר מתבשל על הגזייה. מערוץ הנחל הצחיח עולה רעם עמום ומתמשך של סלעים מדרדרים.בתחילה, מגיע זרם חלש, מגשש דרכו כעיוור ומרטיב את אדמת המדבר היבשה. אחרי שניות, כמו משתחרר פקק נסתר, שטף אדיר של מים חומים נדחק אל המפל, גורף עמו סלעים ועצים. מעל המים השוצפים תלויה הילה של רסיסי מים המערפלים את המראות. למראה הזה חיכו "ציידי השיטפונות", לצערנו השבוע לא תוכלו לראות מים במדבר, אבל ה"מרפסת", מעל נחל צין מדהימה גם בלי השיטפון.


נתחיל בנחל חצרה, (אורכו 15 ק"מ) והוא אוסף את מימיו בהר הנגב הצפוני, חוצה את המכתש הקטן, מסיים את דרכו בסדרת מפלים מרשימים ונבלע בערוצו הענק של נחל צין. נחל צין, (אורכו 120 ק"מ), נקרא על שם מדבר צין בו הילכו בני ישראל בנדודי המדבר. חלקו האחרון של הנחל, מקפצה אחרונה לפני שפורץ למרחבי הערבה. בעת שיטפון הנחל מנקז מים רבים, בנקודה זו נוצר מפל מרשים שצונח לערבה. כאן נולדה מרפסת סלע מדהימה, ממנה צופים אל ערוצו של הנחל. מראה הערוץ מתגלה לאט למטייל שמגיע מכביש הערבה, בתחילת הירידה עוצרים להתפעל מהוד היופי של הערוץ, זו הקדמה נאה לפרץ היופי שמתגלה בשביל אחרי כמה עיקולים, אז, מתגלה מראה עוצר נשימה, משטח סלע ענק, חצוב בו קניון מרשים, נדמה שסתת ענק ישב כאן, שלח רגליו אל שתי הגדות, בעבודה פטיש ואיזמל מדויקת חצב בסלע את ערוצו המתרחב של הנחל. שמאס בעבודתו אותו סתת סיים במצוק מרשים. מי השיטפונות השלימו את היצירה, חתרו לאחור ונוצרה מערה אפלולית שמוסיפה הוד מסתורי לנחל. קישוט נוסף ליופי הפראי סדרת סלעי ענק בתחתית המפל שתש כוחם במסע המים, הם רובצים כצבי ענק ומחכים לשיטפון הבא. בהמשך ערוץ הנחל כמה גבים קטנים בהם כלואים מעט מים, סלעים בוהקים בלובן שהמים השוטפים טחנו, מירקו והחליקו, וגם שיטה בודדה מוסיפה קצת ירוק לערוץ.

בנקודה זו נוצר מפל מרשים שצונח לערבה. כאן נולדה מרפסת סלע מדהימה, ממנה צופים אל ערוצו של הנחל

איך מגיעים: כתשעה ק"מ דרומית לצומת ערבה, על כביש 90, שילוט על הכביש לשני שבילים. מזרחה, לנחל אביה. מערבה, נחל חצרה. פונים מערבה לדרך עפר סבירה מתאימה לכל רכב. (סימון שביל כחול). כשני ק"מ עד שמתחיל השביל לרדת לערוץ נחל צין. לבעלי רכב רגיל כדאי להשאיר כאן את הרכב ולרדת ברגל. (רכבי שטח יורדים ועולים בקלות). השביל המסומן ממשיך עד למרפסת הסלע.

114 צפיותתגובה 1

פוסטים אחרונים

הצג הכול