רכב כבד/ מפלצות בע״מ

עודכן ב: 10 אוק 2018

במישור רותם, שבנגב, מסתובבות חופשי מפלצות ענק שמהלכות על אדמת המדבר ומסיעות על גבן 185 טון של עפר. עובדות 24 שעות שבעה ימים בשבוע. אבל בלי האדם שמפעיל את המפלצת היא לא תזוז מטר. תכירו - צביקה שוקרון, מפעיל ב'מפעלי רותם אמפרט נגב', צביקה נוהג בענקים ...


יש מקום אחד בארץ בו מסתובבות - ״מפלצות״, שטח המחיה שלהן כ-2000 דונם בו "המפלצות" נעות בחופשיות. נכון, נוהג בהם אדם אבל הן כה גדולות שבקושי רב רואים את האדם, הוא כל כך קטן שנראה שהמפלצת נוהגת בו ולא הפוך.


הגעתי למישור רותם לפגוש - "מפלצות", חוקרים מצבעים על כמה זנים, שש מהתפוצה היפאניות מהמשפחת הענפה של איטאצ׳י, שלוש קשישות מזן ׳דרסר׳ שנולדו באמריקה מהמשפחה הענפה של קטרפילר. המפלצות מקבלות אוכל וטיפול אוהב, (לפעמים קצת קשוח) ממאיר שוקרון, מנהל המוסך. יש כאלה שהדביקו להן את הכינוי 'שמונה על שמונה' (שמונה מ׳ גובה על שמונה מ׳ רוחב), לא משנה איך קוראים להן, כל מי שרואה אותן נותן להן כבוד, והרבה כבוד ומפנה להן את הדרך.כאמור ביום בהיר וצח ירדתי לנגב, למישור רותם, שם נחה עיר כדולה שכולה צינורות וארובות 'רותם אמפרט נגב'. המקום נח בשלווה מדברית כלוא בין שני כבישים חשובים כביש 25 שיורד מדימונה לצומת ערבה, וצפונית לו כביש 31 שיורד מערד אל ים המלח. בשטח הענק הזה כורים, פוספטים. תפקידן של ה"מפלצות" לשאת כמויות ענקיות של עפר ולהעלות אותן אל המפעל. מפלצות הענק יכולות לשאת על גבן בקלות 185 טון, מחפר ענק או טרקטור בן דוד קרוב של המפלצות ממלא עפר בכף הענקית כל כף כזאת מכילה כ-10 טון. ועכשיו נעשה קצת סדר בשמורה לגידול מפלצות. המפלצות אלה מכונות ענק שמובילות אדמה. בכל אחת נוהג אדם וביום צח וקר מאוד ירדנו עד לדרום מזרח הנגב כדי לפגוש את מי המפעיל, צביקה שוקרון שהופך להיות קטן שמפעיל את משאית הענק של היצרנית איטאצ׳י.


צביקה, בעוד ימים אחדים (בנפש חפצה) קופץ לעשור השישי של חייו. לצביקה שלושה ילדים בוגרים, (כולם נשואים מסביר האב הגאה), שישה נכדים (שגורמים לי אושר רב מסביר הסב המאושר.), צביקה אחד ממפעילי הכלים הענקיים שמסתובבים במישור רותם, הוא עובד במפעל רותם אמפרט למעלה מ-25 שנה, עשה במפעל כמה תפקידים, ממפעיל טרקטורים ועד מנהל משמרת, לאחרונה חזר אל התא הקטן בראש המכונה כמפעיל. את צביקה פגשתי בליבו של מכרה עמוק במישור רותם, הוא המתין לנו במרפסת הענקית, על הכלי ומתחת נמתח בגדול שם היצרן, איטא׳צי. צביקה המתין להעמסה, המוכנה שלו רוטטת בחוסר סבלנות עד שתגמר העמסה של מפלצת דומה, הכף הענקית של השופל מעלה טונות של אדמה שעולה לגובה עד שהעפר ממלא את הארגז. עוד מעט יגיע תורו של צביקה להיכנס אל מתחת לכף של השופל. בנקודה הזו נפגשנו.