רומנטי/ אף מילה על חומוס

עודכן: 10 באוק׳ 2018

מה מסתתר מאחורי החומות הגבוהות של המנזר הבנדיקטי באבו גוש? הרבה יופי מאחד המבנים היפים שנותרו בארץ מהתקופה הצלבנית. ואף לא גרגר חומוס


מהצל העצים הסוככים על החצר הגיחה דמותה הרפה של האחות מארי ג'וזף. תנועתה איטית, על מתניה שעון סל נצרים, ממנו מציצים שתילים רכים עם פרח צהוב. בהילוכה האיטי, השביר טיפסה על המדרגות, אחר פלשה לאורה הצורב של השמש, גופה הרזה הואר, לבושה בשמלת עבודה אפורה, ראשה עוטף במטפחת לבנה צחורה, למתניה קשור סינר לבן. באטיות שבעת שנים, כרעה על ברך ליד ערוגה מטופחת של צמח כחלכל, בידה מעדר קטן והיא עמלה ליפות את שורות הגינה בשתילת פרחים צהובים, ידיה עסוקות ממוללות את האדמה בחיפוש אחר עשב שוטה, כדי להניס אותו מהצמחים המסודרים. הפרחים ששתלה הוסיפו חן מעודן לערוגה. בין הצמחייה הצבעונית בשביל המוליך את דלת הכבדה של הכנסייה. שחלפנו לידה שלחה לעברנו חיוך נעים, ברכה אותנו לשלום. כך מתנהלים החיים השלווים מאחורי החומה הגבוהה במנזר הבנדיקטי באבו גוש, שנסגרת הדלת הכבדה, החוץ נעלם, כאן שולט זמן אחר, ממקום אחר, מבנים עתיקים גן קסום שבו הנפש מקבלת את השלווה להתייחד עם הבורא. לכאן מגיעות הציפורים שרוצות מעט שלווה, וציוצן ממלא את הגן, עצי דקל כבדי שנים, עצי פיקוס, דקלי וושינגטוניה עצי זית ופרי רבים, כדי חימר ענקיים ומהם נופלים בחן מעודן גרניום אדום. רק תפתח את השער והמולת הכפר הערבי אבו גוש תחדור פנימה.
מעבר לחומה הגבוהה נמצא הכפר אבו גוש, כפר הומה מכוניות ואנשים, מקיומו מזוהה עם העיר קריית יערים, מקום בו חנה ארון הקודש כעשרים שנה בדרכו מבית שמש אל ירושלים. המנזר הבנדיקטי במרכז הכפר כלוא כאי של שלווה, צמוד אליו ומתנשא בגובה מסגד וקריאת המואזין מפרה את השקט, לעיתים בצהרים מצלצל הפעמון הקורא לנזירים לסעודות הצהרים, קולו נעלם בקריאה מהמסגדים למתפללים המוסלמים. בשעות הצהרים חדי האוזון יכולים לשמוע את שירתם של הנזרים הנושאים קולם, בשירה א-קפלה, קולם נבלע בקירות העבים של הכנסייה.


המקום נקרא המנזר הבנדיקטי 'כנסיית המנזר' מהמבנים היפים שנותרו בארץ מתקופת הצלבנים, על הקירות נותרו פרסקאות מהמאה ה-12, לקומה התחתונה יורדים במדרגות אל ה'קריפטה', שם גם זורם מעיין, אשנב שולח תאורה רכה על הקירות ועל ציורי הקיר. יש חנות של כלי קרמיקה שעושים הנזירים והנזירות, ספרי ארץ ישראל וספרי קודש בחנות יפה. במקום. אנא כבדו את המקום.איך מגיעים: נוסעים על כביש 1 (ת"א ירושלים), במחלף חמד יורדים לכיוון אבו גוש, נוסעים למרכז הכפר, פונים שמאלה וליד המסגד הכנסייה הבנדיקטית. שעות הפתיחה 8:30-11:00. 14:30- 17:00, סגור ביום א' וחגים. צריך לצלצל בפעמון ונזירה תפתח לכם, 02-5343622.


בסביבה: במערב הישוב שנחשב כתל קריית יערים מתנשא מנזר, 'גבירתנו של ארון הברית' פסלה של מרים, אמו של ישו נושאת את בנה, זהו פסל גבוה שמתנשא מעל הסביבה, מדי פעם מתקיימים כאן פסטיבלים למוסיקה א-קפלה בכנסייה שבמקום. תצפית יפה על הסביבה, יש כאן חדרי אירוח. 02-5342818. ממשיכים מערבה ליציאה מאבו גוש, בכיכר בוחרים את היציאה לעליה כביש מטפס עד המנזר.

17 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול