משהו רומנטי/ ה'שפיץ' של נפתלי

קרן נפתלי. מגובה של 510 מטר מעל פני הים. תצפית נהדרת על עמק החולה, ועל החרמון. בקיץ קריר, בחורף בהרבה יותר


תחת אורן סחוף רוחות, הם מצאו לעצמם פיסת צל נאה ביום קיץ חם. אחרי קטע הליכה ב'שביל ישראל' לאורך המצוק. רוח קלה לוחשת בין מחטי האורן, כאן קריר. מתחת לנקודת התצפית נפרס נופו של עמק החולה, אגם ענק 'מאגר עינן' תופס שטח ענק, מדרום לו שמורת החולה. ביניהם שדות מעובדים שנושקים למים. צפונה מכאן נפרשים המראות הכחולים של שטחי ההצפה של החולה. ברקע, במזרח, מתנשאים הרי הגולן חרוצים בצללים, צבעם חום כהה. החום והאד הקל הלבן מרח את צבע ההרים והעניק להם גווני פסטל רכים. מעליהם מתנשא זועף וקודר, הר החרמון, קצהו נמוג בעננים רחוקים. בימי קיץ חמים במיוחד, מתנשא אד לבן חם שעוטף את עמק החולה, הנוף רוטט ומרצד כתמונה עשויה בפלסטלינה. בחורף הקר מתעטף המקום בעננים, ומבעד למסך הכבד לא רואים אפילו קצה של מים כחולים.

על המפה נראית 'קרן נפתלי' שלוחה בחדות מזרחה, אל נופי עמק החולה. מצוק 'שפיצי' יורד בתלילות מגובה של כ-510 מטר, המצוק מסתיים אחרי כארבע מאות מטרים באדמת העמק. כאן נתגלו שרידי מקדש יווני לאלילה 'אתנה', נמצאה גם כתובת עתיקה ביוונית שמהללת תורם קדוש שתיקן את הגג, המבוא ואפילו התקין את זרימת מים מהבריכות. הערבים העניקו למקום את השם 'חירבת אלהרואי', מקורו לא ברור, ויתכן וזהו שמו של עולה רגל מוסלמי.

משהו רומנטי: חם, חם. הם הגיעו נושפים ונושמים, השליכו את התרמילים לצל ליד גזע העץ, ואחר כך את עצמם נשענים על הגזע. שלפו את בקבוק המים ולגמו ארוכות: "דיכאון, המים חמים" היא אמרה. "מזל שיש מים בכלל", הוא אמר. "אני מתה מחום" היא אמרה. "עזבי, תהני מהנוף, תתקררי מהרוח, איפה יש כזה מקום". הוא אמר "כמה עוד יש ללכת"? שאלה בחשש. "את הקטע האחרון נעשה לקראת השקיעה קריר ויפה יותר" הוא הבטיח. "סוף סוף אמרת משהו רומנטי" היא אמרה.

איך מגיעים: שתי כניסות לתצפית הנוף האחת על כביש 886 בערך מול הר זמר והשנייה מהר ישע (על אותו כביש). קק"ל הכשירה שבילים, רובם מתאימים לרכב פרטי.

39 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול