מקום/ נווה מדבר תוצרת הארץ

בליבה של בקעת קנאים, בין דקלים נישאים ואוהלי מדבר נח כפר נוקדים. מקום שהוא מבוא לידיעת המדבר
פסיעות ממעגל האור בכפר הנוקדים מגלים את השמיים, יריעה ענקית של שחור, פרוסה מעל המדבר כצעיף סמיך.עוד כמה פסיעות להתרחק מחוג האור ואז מתגלה על הצעיף הכהה זהרורים עדינים של יופי, כוכבים אין ספור, רקומים על השחור, חלקם אורם קבוע, והשובבים בניהם זוהרים בהבהוב קורץ. מקו הציוויליזציה של נאות מדבר נמתח הלילה ברמת מדבר יהודה, שחור ומלא הפתעות. לפתע, מתוך החשיכה, במדרון אחד ההרים נדלקת מדורה קטנה, אש אדמדמה עולה, לאט לאט והאש גוברת, עתה אפשר להבחין בדמויות שסובבות את המדורה הגדולה בתנועה של ריקוד כבד. קול תופים חד גוני עולה מהמדורה ושירת גברים מונוטונית, אליהם מצטרפים נקישות המכתש והעלי בכתישת גרעיני הקפה. "יש חתונה אצל הבדואים, החגיגות נמשכות שבוע ימים, מדי ערב מתכנסים הגברים לשבת בצוותא ולשיר לכבוד החתן" מסביר לי מתי, אחד מאנשי כפר נוקדים. "בסמוך, מתקיימת חגיגת הנשים, לכבוד הכלה. יאללה ארוחת הערב מחכה לנו, בוא לאכול". מתנתקים מהחושך וחוזרים אל מעגל האור, "אגב, החשמל כאן יקר לאין שיעור ממחירו בעיר, החשמל מגיע מגנרטור" מסביר לי את הפלא המואר בנאות המדבר.
בקעת קנאים נמצאת בדרום מדבר יהודה, מעל מצדה. קער ענק, אורכו כארבעה ק"מ, רוחבו אינו עולה על קילומטר. תוחמים את הבקעה, הר מנחם, הר קנאים, גבעת גורני. כביש שחור, מפותל כנחש הממהר במורד, הכביש גולש ממרומי העיר ערד ומסתיים ברחבת חניה למרגלות הסוללה, בצד המערבי של מצדה. בלב הבקעה שרוי נווה מדבר קסום, שקוע ביופי מנמנם, ממנו מזדקרים עצי דקל ענקיים. יותר מעשרים שנה מקשט את הנוף השומם כפר הנוקדים, צמחיה סבוכה אשלים, דקלים וציפורים עליזות מנהלות חיים רעשניים. בכפר נוקדים עוסקים בשחזור חיי בני ישראל במדבר, התפאורה עצי דקל, בוסתנים, גמלים וחמורים. הבדואים העובדים במקום מסתובבים בלבושם המדברי והם חלק מהכפר. החזרת חצי־האי סיני לידי המצרים, הותירה געגועים לאווירה המופלאה, לטיולים, למגע עם הטבע הראשוני ומפגש עם אנשי המדבר, הבדואים. הגעגועים האלה הביאו את מנהלי כפר נוקדים להקים את כאן במקום המיוחד. מתוך אהבה למדבר ורצון להכיר את אורחותיו ובעיקר את הדרך בה חיים בו הבדואים.


אוהלים רחבי ידיים מאפשרים לקבוצות שונות להתארח במקום מבלי שאחת תפריע לשניה. ומבנים מיוחדים מאפשרים לינה ברמות שונות. מחדרים מפנקים, (בלי טלוויזיה, רדיו וג'קוזי) ועד חושות, חלקן מרפסות מבנייה פשוטה בעצי המדבר עם ערסלים. מכאן יוצאים טיולים לליבו של המדבר, טיולי גמלים, חמורים, ברגל ובג'יפים. אנשי המקום גם מדריכים את אלה שרוצים להתייחד עם שבילי המדבר, להתחבר עם השקט. אורחים רבים מגיעים מחו"ל. אנשי המקום והבדואים שותפים לתכנון והבניה, הריהוט בחדרים נבנו מעצים יבשים שנסחפו עם השיטפונות, ציורים מיוחדים מעטרים את קירות החדרים, אבל אל דאגה, המזרונים מודרניים שחלילה לא תצאו מההרפתקה הבדואית עם כאבי גב.

לקראת אור ראשון, מתחילה המולת הדרורים בין עצי האשל הסבוכים. הדרורים מתכנסים גם בין כפות התמרים היבשים המשמשים כתפאורה לגג. על גג עצמו מהלך בהוד ובהדר ומנקש ברגליו הטווס, גורר אחריו את ייפי זנבו מתכונן בכל רגע לפרוס אותו מול עיניה של הטווסה הנקבה, להרעיד את ה"עיינים" שהם חלק מזנבו. לטווס הרגלים משונים בשעה חמש בבוקר הוא פותח בסדרת קריאות אל המדבר, מטפס על גג המבנה. זו התכונה הנסלחת, התכונה האחרת לא ברורה, הוא נתקף בזעם עצבים על מכוניות חדשות. הוא מזהה מיד רכב שרק יצא מהניילונים ומסתער על הצבע הזר למדבר ומנסה לנקר בפח הצבעוני.


אחד המסלולים היפים בסביבה מוליך להר קנאים. ההר מתנשא לגבוה של 447 מ', בולט מכל מקום. מראהו מזכיר את הר השולחן הנמצא במכתש רמון. אל ההר אפשר לטפס ברגל, רוחבו צר, וממנו התצפית יפה על מצדה ועל ים המלח. שווה לסחוב אליו את הגזיה ולהכין בפסגתו קפה מול הנוף. עד לפני כמה שנים מיטב הסיירות של צה"ל סיימו כאן את המסע הקשה, סימון שביל כחול מהלך מהר מנחם אל הר קנאים, בנוף קדומים מסעיר.

מסלול נוסף מוליך את המטייל אל ליבו של מדבר יהודה, מעל קניון מדהים. גבעת גורני, גבעת סלע קירטוני שמזדקרת ברמת מדבר יהודה, צופה אל נוף קדומים של נחל צאלים. מפל השפן, ורחוק יותר מפל צאלים הכביר. מכאן רמת המדבר נראית כנוף קדומים החרוץ בכוחם של המים והרוחות. לקראת שקיעה השמש, שגווני הזהב נושקים למדבר בפרידה, נוסעים על דרך העפר הארוכה, (שביל נוח לכל רכב), למצפה מיוחד. המקום מוקדש לזכרו של איתמר איליה שנהרג עם 11 מחבריו באסון שייטת 13, בשנת 2001, באנצריה שבלבנון. איתמר, בן העיר ערד, חבר בחוגי הסיירות היה נוהג לטייל באזור והמקום האהוב נחל צאלים, משפחתו בחרה את המקום להנציח את זכרו ואת זכר חבריו.

שהלילה פלש לנאות המדבר, צינה רכה עלתה מהמדבר. ארוחת הערב הוגשה באוהל גדול שיריעותיו מופשלים, מעל האמפיתיאטרון הגדול. אנו צופים אל אפלולית המתגבשת של המדבר. אור קלוש שנח על האמפי גילה שועל סחבן, שמתכנן מהליכים מפליגים, כיצד להגיע ולגנוב מעט אוכל ולהסתלק. השועל האמיץ עמד בליבה של הרחבה, כאילו מתכונן למופע והוא מסמר הערב. שגילה שאנו מתבוננים בו סב לאחור, קיפל את זנבו הנאה, ואפילו לא חיכה לתשואות. למרות שהמקום בלב המדבר מרוחק מכל ישוב, המאכלים והסלטים לא מביישים מסעדה הממוקמת בתל אביב עם אירוח בדואי מסורתי. האוכל בשקט המדברי, מול המרחבים טעים יותר.


כפר נוקדים נמצא על הכביש היורד מערד לצד המערבי של מצדה, כביש 3199 מתחיל בחלק הצפון מזרחי של ערד, הר כידוד. כפר נוקדים, 08-9950097. דוא"ל kfar@kfarhanokdim.co.il.

41 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול