מקום/ מחו"ל באים ללמוד

ברום זכרון יעקב נפרס על קו ההרים מבנה הנראה כקוביות המסודרות בשורה. זהו מבנה משנות הששים ולפני כמה שנים זכה לעדנה, שיחזור ושיפוץ עבודות השחזור והשיפוץ ונולד מקום מלון בוטיק מרהיב שנושק לכמה אמוניות עם משב של אירופה, מלון יוקרה, בשם אלמא
את המבנה המלון אני מכיר מילדותי, מבנה מיוחד שמראהו כעין קופסאות מחוברות שנראה כתהלוכה לבנה בראש ההר. המבנה משנות הששים של המאה הקודמת, אתר נופש לחברי ההסתדרות. גם אבי היה בין הנופשים שהגיעו לפוש כאן, אם אני זוכר נכון אפילו ביקרתי אותו במקום. משך השנים המקום הוצע למכירה, השנים לא היטבו עם המקום ונדמה שלאחר כישלון של יזם שלקח את המקום הפך המקום ׳לפיל לבן׳ גדול בראש ההר. המקום הלך ודעך עד שהוצא שוב למכירה. המזל שיחק למקום, הגב׳ לילי אלשטיין אספה תחת כנפיה את המבנה הנטוש, בהשקעה כספית גדולה, עם הרבה חזון ושמונה שנות עבודת שיפוץ ושחזור, נפתח לפני כמה שנים המלון, ונדמה שאירופה הקלאסית נח בראש ההרים של זכרון יעקב.

את המבנה המקורי תכנן האדריכל יעקב רכטר ועליו קיבל את פרס ישראל. המבנה שואב את היופי של הנוף מסביב אל תוכו. הוא בנוי כחללים שפונים אל הנוף וסוגרים מסגרת של קטעי נוף. חללים ציבוריים גדולים מוארים באור יום מבלי שקרני השמש יחדרו פנימה. הנופים הנפלאים נפרסים מסביב, הים, מורדות והרי הכרמל, בריכות הדגים, הכפר פורדיס, השכונות הרחוקות של זיכרון יעקב, כל אלה חודרים פנימה אל המבנה כתמונות נוף שרכטר השכיל לתחום כרצף נופי. התנאי הראשון של הגב׳ אלשטיין שהמבנה החיצוני יישאר כפי שהוא, גם החללים הגדולים יישארו והשיפוץ בהם יעשה עד כמה שאפשר עם חומרים מקוריים. בתוך המבנה הוכנסו השינויים.
החניה מקורה, נבלעת בתוך ההר, כך שאין שורת מכוניות שחונה בצפיפות בחזית הכניסה. טיילת יפיפייה צופה אל הנוף, שוליה עטופים בצמחיה מטופחת שקשורה למקום. הטיילת מוליכה את המבקר או האורח אל הלובי. האורח שזו לו הפעם הראשונה נצמד למראות הנוף כל הדרך ללובי, קשה לו להתנתק מהיופי שנפרס למטה הנופים והים. שהוא נכנס פנימה לאולם הקבלה, פוגש חלל ציבורי ענק, מוקפד בעיצוב נקי ולא מתחנף. המראות האלה ליוו אותי אל אולם האוכל הניצב בראש המבנה וצופה אל הנופים מסביב. חלוקה יפה האולם הגדול הופך אותו לשלושה חלקים אינטימיים לארוחת, כל חלק צופה דרך חלונות גדולים אל חלק נוף אחר מהסביבה.

אל תטעו בשלוות המקום, אלמא לא נועד רק לרמוז למתאכסן שהוא זוכה לקצת אירופה בארץ הקודש. המקום דינמי, שופע אירועי תרבות, על הקירות יצירות אמנות בחללי האולמות יצירות של המשובחים באמני ארצנו, כך שהמבקר גם מהלך בגלריה ענקית, אינך צריך ללכת למוזיאון, המוזיאון בא אליך. חלק מהיצירות הכונו במיוחד עבור המלון. דגש אמנותי נוסף תחום המוסיקה, חלק מהמבנה מוקדש לאולם מיוחד לקונצרטים, אולם שהוא המשובח ביותר בארץ לשמיעת קונצרטים, מוסיקה. המקום מארח אמנים מהארץ ומחו״ל שרבים מגיעים לשמוע אותם מכל רחבי הארץ.


מי שרוצה לטעום מעט מאירופה הקלאסית, כאן בארץ מוזמן להגיע למקום, או ללינה או לסיור במקום, צריך להזמין מראש. ,אלמא׳ 04-6300111. מייל: il.co.elmahotel@info

18 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול