מקום/ כמו אלף כלות


כתוספת למראות פריחת השקד חסרה הייתה שירת מקהלת נשים. כזו שירה זכה ורכה שמתחילה חרישית בעמק למטה, צליליה מתערסלים עם שריגי הגפן העירומים, נושקים למדרונות המיוערים והקולות הרכים מטפסים למעלה. המוסיקה מתקרבת ומתגברת, חולפת ברכות על טרסות האבן, עוטפת את מבנה האבן העתיק של השומרה, אחר מתלכדת אל חופת הפרחים הלבנים. צלילי המקהלה עוברת במנהרת חופת פרחי השקד והיופי מתחבר עם הצליל הדמיוני, אלפי פרחים צחורים יוצרים קשת המחפה על המעיין הקטן. ונדמה שאנו שותפים למראה נדיר, אלף כלות הזוהרות ביום כלולתן. ואז שצלילי מקהלת הנשים מתרחקת לפתע נושבת רוח קלה בין עצי השקד וזו מניסה את צליל המקהלה בגשם של עלים לבנים הנושרים מפרח השקד וצונחים כפתיתי שלג לבן ומלבינים את האדמה החומה.
כן, זה המקום בו השקדיות מפתות, 'בואו, בואו לבקר אותנו'. הפיתוי לא עבורנו, המטיילים, אנו רק נהנים מהיופי, קריאת הפיתוי פונה אל החרקים הרבים המעופפים מסביב, לטבול בצוף המתוק, לצלול לריח המשכר ובאותה הזדמנות גם להעביר מעט אבקנים. המטיילים מקבלים יופי מרהיב, ריח מתוק, וזמזום נעים של הדבורים. גם השנה לא הכזיבו השקדיות שמקיפות את עין חרת, לקראת ט"ו בשבט פרסו את מלוא יופיים, כטווס המתהדר לפני זוגתו ביפי זנבו. מהשביל רואים את הלובן הצחור של החופה, (יש גם שני עצי שקד ורודים). מדרגות אבן יורדות אל המעיין והעצים מסוככים עליהם בשלל פרחים לבנים, אנשי קק"ל הכינו טרסות אבן, מרשימות וכלאו את מי המעיין בבריכה קטנה. לצערנו מי המעיין עדין אינם שופעים, אך הבריכה מלאה במי הגשמים ועליהם משייטים בנחת עלי השקד הצחורים.

מעיין חרת נח בנקודת נוף מרהיבה. העמק פרוס למטה ומורדות ההר חרת גולשים בתלילות אל העמק, נחל שורק חורץ את מסלולו וממלא את מאגר בית זית. בתי הישוב זרועים במדרון, וממול סדורים כרמי ענבים, תצפית הנוף נראית דרך מסגרת פרחי השקד מגובה של כ-780 מ'. כביש צר יורד מזרחה מאזור התעשייה של מעוז ציון, (כביש 3965). מיד בכניסה שלט "מסלול עוטף מבשרת" בהמשך כתוב: 'שביל מעוף הציפור לזכר ציפורה הרלינג', סימון שביל שחור נמשך כ-200 מטר של ירידה, בסופה חיבור בין הכביש ודרך עפר. מכאן מימין מסלול רגלי יפיפה כ500 מ' עד מעיין חרת (שביל עוטף ירושלים, סימון שביל ירוק), ומגיעים אל ריכוז ענק של עצי שקד שמסוכך על עין חרת. משמאל למעיין שומרה גדולה וטרסות אבן. מכאן אני מציע לחזור לשביל הראשי וללכת בשביל ההולך למוצא לחיבור לכביש שבע אחיות, השביל חסום לרכב.
איך מגיעים: כביש 1 יורדים במחלף הראל, נוסעים דרומה, בכביש 3965, חולפים על חלק מאזור התעשייה, משמאל ירידה תלולה לכביש צר. בכניסה שלט 'שביל מעוף הציפור' וסימון שביל שחור שהופך להיות ירוק.

191 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול