מקום/ יד לשמונה ברמת הגולן

שביל צר פולח דרכו בצמחיית קיץ, הדרך הפתלתלה מוסיפה למסתורין, כחמש דקות הליכה ובבת אחת מתגלה המראה. עץ ארז ענק מתנשא מתוך שרידי נגמ"ש פגוע. לצידו, שולח את עליו הירוקים עץ תאנה גדול, כאילו מבקש להעניק חיבוק רעים לארז. ליד העץ הענק מילים כואבות הצרובות בסלע בזלת: " ...זה לצד זה - הארז והתאנה ממשיכים לספר את אשר התרחש כאן בערב סוכות, במלחמת יום הכיפורים תשל"ד. חיילי הנגמ"ש הגיעו עם דמדומים לחניון לילה, חיפשו רגע שלווה בצל התאנה ואף טעמו מפרותיה המתוקים. לפתע ניתך מטח ארטילרי כבד ומפגיעה ישירה נפגעו יושבי הנגמ"ש שביקשו מחסה. ברצפת תא הלוחמים נפער פצע ומתחתיו גומה, בה נשתל באביב באותה שנה, ארז המתמר מעלה מעלה. ארז אדיר זה הינו זיכרון חי לנופלים. הארז והתאנה - עדות חיה לחיים הצעירים שנגדעו ולא מצאו את שלוותם תחת תאנתם...". שמונת חיילים צעירים, מגדוד הסיור של אג' לרנר שביקשו הפוגה מהלחימה.
שרידים אחרונים לחצבים, לפירות התאנה. הארז ניצב כשעון שמש ענק. אתר זיכרון מיוחד, יד זיכרון לשמונת החיילים: אורי זילברשטין, בנימין שצ'ופקביץ, גיל לביא, חגי רוזנסל, יצחק וימר, ישעיהו כהן, יחיאל עבדו, צבי סדן שנפלו כאן לפני 38 שנה, בסוכות תשל"ד. יהיה זכרם ברוך.


איך מגיעים: כביש 91 מצומת עין זיוון מזרחה, פונים בחדות דרומה לכביש 98, נוסעים 5.1 ק"מ, לרחבת חניה קטנה מימין. שביל הליכה מערבה, (חמש דקות), ומגיעים אל הארז הענק ויד הזיכרון. (מפת טיולים וסימון שבילים מס' 1).


בסביבה 1: מצידו המזרחי של כביש 98, כמעט ממול, מטפס כביש צר מזרחה, אל רכס בשנית. בפניה הראשונה ימינה, כביש צר הנע על הרכס, דרומה. מידי שנה, באוקטובר, מגובה של 1097 מ', כאן מבשרת החלמונית את תחילת הפריחה. צבעה כחלמון הביצה. דיווחי הפריחה השנה טרם הגיעו אלי, אולי אתם תהיו המבשרים הראשונים.


בסביבה 2: בהמשך הכביש הקטן פניה שמאלה לתצפית מדהימה, מרכס הר חזקה בגובה של 1103, לכיוון סוריה.


בסביבה 3: עדין על הרכס, חזרה לצומת הקטנה ושמאלה, דרומה. המשך הכביש הצר. מגיעים לתל א-סמקת, שם מוצב חי"ר נטוש, ממנו תצפית מרהיבה על סוריה.


בסביבה 4: טורבינות הרוח על הר בני רסן, (ג'בל רסניה), בגובה של 1052 מ'. רק מי שעומד מתחת לטורבינות הענקיות מרגיש את העוצמה של חיתוך להבי הענק את האוויר. שביל (מסודר יחסית) מטפס אל שורת הטורבינות בראש ההר המשקיפות על רמת הגולן עד הרי נפתלי, ומזרחה על סוריה. קשה לעלות עם רכב פרטי (ראיתי רכבים פרטיים על ההר). כרבע שעה טיפוס ברגל. מצפון ליד השמונה, הכניסה מכביש 98. יש שילוט מסודר.


זהירות: שימו לב לשלטי האזהרה, חשד למיקוש! להשגיח על הילדים!

36 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול