מקום/ הפעם ברגל

מיקום/ שביל ישראל - קטע מס' 2. אחד הקטעים היפים של שביל ישראל בצפון הארץ שבימים אלה צידי השביל פורחים ומראות הנוף הנשקפים מהם מדהימים. קטע מס' 2


נקודת התחלה: מצבת טרומפלדור, ליד כפר גלעדי

נקודת סיום: מצודת נבי יושע (על כביש 899)

אורך המסלול: כ-18 ק"מ

משך הטיול (הליכה): כשמונה שעות

דרגת קושי: המסלול קל, חלקו בעליה דרך חלקה כורכר חלקה סלולה

טיול ברכב: אפשרי כל הדרך השביל/ כביש מתאים לכל סוגי הרכב

עונה מומלצת: עכשיו
תאור המסלול: מסע של יופי על קו האמצע של מצוק הרי נפתלי, עם מראות מאלפים של קריית שמונה שפרוסה למטה, מעיים שופע בימים אלה עין רועים, מצפור המשקיף על אגמון החולה ותצפית על עמק החולה והרי הגולן. על גבעה קטנה, החולשת על המראות הנפלאים של עמק החולה, הרי הגולן, בקעת נחל עיון, בצילם של ברושים זקופים, מול רכס החרמון שעדין מלבינים בו פסי שלג, ניצב פסלו של האריה השואג. וזו נקודת ההתחלה של מסלול מס' 2 בשביל ישראל (מפת טיולים וסימון שבילים מס' 2). זו אנדרטת הזיכרון הראשונה שהוקמה בארץ ישראל שלאחר התקומה. מספרים שאת אבן הענקית חצבו אנשיו של יצחק שדה (מראשי ההגנה ומפקד הפלמ"ח) במורדות הרי נפתלי. את האבן גלגלו למקומה ושם פיסל את האריה השואג אהרון מלניקוב, הפסל מתנשא לגובה של שישה מטר.


בי"א באדר תר"פ, 1 במארס 1920, נפלו בקרב יוסף טרומפלדור ועמו עוד חמישה מחבריו בהגנה על תל חי. בשנת 1920 החלו התקפות הערבים על חברי כפר גלעדי ותל חי. סמוך לגדר נפל שניאור שפושניק הקורבן הראשון. אחר כמה זמן התנפלו בדואים על החורשים בשדות ונפל הקורבן הבא, אהרון שר. אחרי כמה ימים, בבוקר החלו ערבים רבים נוהרים לכיוון תל חי, התקרבו את לשער וביקשו בעורמה לראות אם מסתתרים בחצר הצרפתים (ששלטו אז בחבל ארץ זה) שנואי נפשם. מה שהתחיל בפעולת עורמה של הערבים הסתיים בקרב דמים בו נהרגו חמישה לוחמים ונפצע יוסף טרומפלדור בבטנו. שהובל לכפר גלעדי והוא פצוע קשה נשאל לשלומו על ידי ד"ר גרי, טרומפלדור, השיב בשקט: "טוב למות בעד ארצנו" ואחר הוציא את נשמתו. קבר האחים של שמונת הלוחמים וטרומפלדור מפקדם גיבורי תל חי, קריית שמונה נקראת על שמם, לצד האנדרטה, בצל הברושים נמצאים קברי חברי השומר.