מקום/ החיים מתחת לפני האדמה

אלה הימים בהם היופי של הטבע פורח, ממלא בגוונים נעימים לעין את הגבעות וערוצי הנחלים. בכל אזור בארץ המטייל מקבל את המיטב שמגישה לו אמא אדמה. המטיילים בפארק עדולם, באזור השפלה מקבלים בונוס מיוחד שקשישי האיזור לא זוכרים כמהו, הפריחה (להבדיל מהקורנה) תחזיק מעמד עד לחמסינים של תקופת המעבר לאביב. כידוע הטבע שכה נדיב ביפי הפריחה לא ממש סופר אותנו בני האדם בהצגת היופי, הדאגה של אמא טבע במקרה הזה אגואיסטית, וכדרך אמא דואגת להאבקה למען הדורות הבאים. צבעי הפרחים והצמחים שזוהרים במלוא יופיים מעניקים את היופי הזה למשוך אל ליבו של הפרח את החרקים, לקרוא להם ללגום צוף ואחר להשתכשך בין האבקנים ולהעביר את האבקנים להאבקה של פרחים אחרים וכך לדאוג להמשך הזנים השונים.



השנה, גם אזור עדולם זכה לפרקי גשם נכבדים שהצמיחו גבעות מכוסות בצמחיה ירוקה, שדות חיטה, שדות חומוס, בין הסלעים ובשולי הדרכים המון רקפות האגודות בצפיפות ויוצרות כתמים של ורוד ולבן, כלניות שצמחו להיות ענקיות מעניקות את הצבע אדום אש, עיריות שהשנה הוסיפו לגובהן עוד כמה ס״מ והן מנידות את פרחיהן בקידה יפה עם הרוח, דם המכבים שנסתר בדרך כלל מתקשט בפרח נאה וקטן המזכיר טיפת דם ועוד ועוד, גם העצים מלבלבים ועם הרוח נישאים האבקנים של עצי החרוב ועצים אחרים. בקיצור חגיגה נפלאה שכדאי מאוד לא להחמיץ.


בכניסה לפארק עדולם על קיר אבן יפה אפשר לראות מפה גדולה ובה מפורטים המקומות בפארק הגדול. הכבישים בפארק צרים ולפעמים נדמה שאתם נוסעים במסלול של רכבת הרים. רוב הדרכים סלולות, בימים שלפני מלחמת ששת הימים נהגו מסתננים מירדן להטמין מוקשים בשבילי הכורכר, לכן סללו חלק מהכבישים. הפעם היעד שלנו בפארק חירבת מדרס, אתר פורח של פרחים ועצים ובין השבילים נמצאות מחילות מסתור, שירדי בית כנסת עתיק מתקופת התלמוד, קולמבריום ובראש הגבעה פרמידה גדולה.




אתר חירבת מידרס נמצא כשני ק״מ מנקודת הכניסה על כביש 38, קשה לעמוד בקסם של הנוף מסביב ולכן רצוי שלא לנסוע למגרש החניה הגדול אלא לערוך טיול קטן של 10 דקות כדי להנות מהפריחה. בצומת שבה פונים ימינה (לפי השילוט) לחירבת מדרס אפשר להחנות את הרכב בשולי הדרך, לטפס על גבעונות משמאל לדרך ההולכת לחירבת מדרס וללכת בשביל קטן בתוך הצמחיה ובין עצי אלון צפופים, להנות מהרקפות הרבות שמתחילות בקבוצות קטנות ואחר הן אגודות בקבוצות גדולות ממלאות ומתלכדות סביב העצים ועוטפות סלעים.


חירבת מידרס אתר קדום גדול (כ-250 דונם), נח בשלווה בולטת בשפלה כקילומטר אחד מדרום מערב למושב צפרירים. על פי המימצאים הארכיאולוגיים התקיים כאן ישוב חקלאי מבוצר היטב במחילות ותחת האדמה, הישוב מתקופת מלכי יהודה והתקיים כאן עד לתקופה הרומית ביזנטית. האתר המרכזי קבר מהתקופה הרומית, ופרמידת אבן שהגובה המקורי שלה היה כ-5 מ׳, בחורבה יש גם מערת קבורה יהודית, מבנה משוער של בית כנסת, שרידי חומה ומערכת מסועפת של מערות מילוט מימי מרד בר כוכבא.




אתר חירבת מידרס נמצא כשני ק״מ מנקודת הכניסה על כביש 38, קשה לעמוד בקסם של הנוף מסביב ולכן רצוי שלא לנסוע למגרש החניה הגדול אלא לערוך טיול קטן של 10 דקות כדי להנות מהפריחה. בצומת שבה פונים ימינה (לפי השילוט) לחירבת מדרס אפשר להחנות את הרכב בשולי הדרך, לטפס על גבעונת משמאל לדרך ההולכת לחירבת מדרס וללכת בשביל קטן בתוך הצמחייה ובין עצי אלון צפופים, להנות מהרקפות הרבות שמתחילות בקבוצות קטנות ואחר הן אגודות בקבוצות גדולות ממלאות ומתלכדות סביב העצים ועוטפות סלעים. אתם יורדים ירידה גדולה ומגיעים למגרש החניה הגדול של חירבת מידרס. מקבל את פניכם מקבל עץ חרוב ענק ורב בדים, בלב החניון שורה של עצי זית המוקפים בחגורה צפופה של אבנים, מכאן מטפס על הסלעים שביל הליכה המסומן בירוק, השביל מזמין אתכם למסלול מעגלי, המתחיל במחילות מסתור (מתאים לזחילה לילדים ומבוגרים רזים מאוד, כדאי להצטייד בפנסים), המרחק בזחילה ארוך, כ-45 דקות וכדאי לשקול אם כדאי להיכנס להרפתקה. ירידה למערה ענקית שבו המולה מזמזת של דבורים שחורים, זו דבורת העץ הפעלתנית שמצא לעצמה חורים בקיר המערה. כמו בכל מערה באזור (האזור נקרא ארץ אלף המערות) צומח עד תאנה ענקי שבימים קדומים עזר לתושבי המערה גם למצוא מזון וגם לאפשר להם כניסה דרך העץ למערה במידה והפתח נחסם. במעגל הטיול תגיעו גם למערת קולמבריום ענקית שבו גידלו יונים למאכל. במהלך הטיול המעגלי תגיעו לראש הגבעה שם נמצא מבנה מדורג של אבני גזית גדולות שצורתו מזכירה פרמידה, נבנה בעת העתיקה כמצבה מעל בית הקברות של הישוב הקדום.




איך מגיעים: נוסעים על כביש 38 דרומה מבית שמש, אחרי צומת האלה ממשיכים ישר חולפים על פני צומת גבעת ישעיהו וצפרירים לי-און, כ200 מ׳ אחרי פונים שמאלה לכביש עם סימון שחור, נוסעים כשני ק״מ ופונים ימינה בשילוט חירבת מדרס.

114 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול