מקום/ הגשר החדש על הנהר הכחול

בימים אלה סיימו את שיפוץ הגשר מעל הנהר הכחול, הגשר נבנה כאן בסתיו 1898, גשר האבן שהיה מפורק ונטוש זכה לעדנה והשלים את המראה של אחד החופים היפים בארץ - חוף ג'יסר א זרקא


כאמור, בסתיו שנת 1898 הגיע לארץ וילהלם השני קיסר גרמניה לביקור ממלכתי. ספינתו המלכותית עגנה בנמל חיפה וכדי שמרכבתו תוכל להגיע לקבלת הפנים בירושלים נבנו לאורך המסלול ארבע גשרים מעל נחלים הנשפכים לים התיכון, אחד מהם הגשר מעל 'הנהר הכחול' - נחל התנינים שבחוף ג'יסר א זרקא. במשך השנים חלקו הגדול של הגשר העתיק נשטף בסערות שפקדו את חוף הים ושפך הנחל, לאחרונה במסגרת ההשקעה בכפר הערבי, ג'יסר, שיחזרו את הגשר העתיק וחיברו את שתי גדות הנחל, כך מי שמגיע לנחל ורוצה לעבור לצידו השני אינו צריך להרטיב את רגליו. הגשר מיועד לגשר את חוף מעגן מיכאל וג'יסר א זרקא. הגשר שוקם על ידי רשות שמורות הטבע ושוחזר בדייקנות עם ארבע קשתות אבן. הגשר מיועד להולכי רגל ורוכבי אופניים.במסגרת הפיתוח הוכנה גם טיילת יפה שמטפסת מערוץ הנחל אל הגבעה, ממנה יש תצפית יפה על הנחל, על הכפר ועל נמל הדייגים הקטן. חוף הים ותצפית על חוף הים הסלעי למטה.


אחד החופים היפים והפראיים בארצנו שלצערנו לא פוקדים רבים. המקום נסתר מהעין, נח בשלווה פסטורלית ובתיו של הכפר ג'יסאר א-זרקא גולשים במתינות אל החוף המפורץ, בריכות רדודות, גלי ים המתרפקים בנעימות על הריף והמזח הסלעי המגן על סירות הדייגים הקטן. סלעי הריף הטבעיים תוחמים את הנמל הקטן, עליהם ניצבים שני עמודי מגדלור זעירים המכוונים את הדייגים לחזור בלילה לחוף בבטחה.