מקום/ באה מהחולות

שמה של העיר רמלה נגזר מהמילה 'רמל חול בערבית. רמלה נבנתה בשנת 716 בגבול רצועת חולות החוף. העיר נוסדה על ידי המוסלמים. פעם היתה עורק ראשי בדרך בין הים לירושלים. כיום, עורקי התנועה הראשיים התרחקו ממנה ורבים בדרכם מדלגים על העיר המיוחדת וחבל. רמלה עשירה באתרים עתיקים, שוק ססגוני ועוד לא דיברנו על האוכל

קשה להתחיל טיול רגלי בעיר רמלה מבלי שריחות האוכל יסיחו את העין מהטיול. לכן, כדי שיהיה כוח ברגליים ורון בלב כדאי להתחיל את הטיול דווקא בשוק. המותג "שוק רמלה לוד", השוק הססגוני ששמו הולך לפניו בכל רחבי הארץ, אך שוק רמלה אינו נודד, ססגוני, שוק אוכל, דוכניו יצוקים ברחוב אחד ארוך ומקורה. מכאן יוצאים קונים רבים, עקרות בית עמוסות בסלים עם פירות ירקות ובשר.





במרכזו של השוק ניצבת עגלה, מוגנת בזכוכית, מעבר לזכוכית המצוחצחת מציצים מיני מאפה, חמים חומים וריחנים. מגולגלים כשבלול גדול. בתוך החלון נחה הגרסה הרמלאית ל"בורקס הטורקי". גרזן קטן נעוץ בקרש החיתוך, המוכר קוטע בעזרתו באבחה אחת חתיכה מהבורקס, (תרד, תפוחי אדמה או גבינה). החתיכה הלוהטת עושה את דרכה מהמוכר אלי, בין האצבעות כבר ממתינה ביצה שחומה וכוס לימונדה טבעית חותמת את הארוחה. אחרי שניגבתי את השומן מהידיים אני מסודר לקראת הסיור.


כמו בימינו רמלה ניצבת על צומת דרכים חשובה. הדרך שעברה דרכה מיפו, מזרחה אל עיר הקודש, ירושלים. דרך נוספת ציר האורך המחבר את דמשק שבסוריה אל מצרים. כדרך ערים על צומת דרכים מרכזית גם רמלה התאפיינה בבניינים הציבורים מפוארים ובמסגדים גדולים. שמה של העיר נגזר מערבית, 'רמל' - חול. היא נוסדה בשנת 716, בגבול רצועת חולות החוף. זו העיר היחידה שנוסדה על ידי המוסלמים. היא היתה כה גדולה שאת ירושלים הגדירו כעיר במחוז רמלה. תיירים בשנת ה1000- מתארים את רמלה גדולה, חומת אבן גבוהה ועבה מקיפה אותה, שערי ברזל חסמו את הכניסות. מערכת המים מחוברת אל מאגרי מים גדולים שהיו תחת העיר. עד היום אפשר לראות את המערכת המופלאה.