מקום/ תצפית על ביתו

בימים אלה ששדות החיטה מטפסים במעלה הגבעה כדאי להגיע למצפור ביער חרובית לזכר אנשי יחידת המודיעין וסא"ל דוד קרון, מהגבעה צופים אל ביתו בקיבוץ כפר מנחם

שהגענו לגבעה, צל ענן נח על נקודת התצפית. מסביב הכל נהנה מקרני השמש החמימות, רק על הגבעה נח כתם אפרפר. מהנקודה הגבוהה התחדדה הראות, המראות נפרסים ברצועות עבות של יופי. כתם ירוק כהה של יער חרובית, אחריו נזרעו כתמי זהב של שדות החיטה המבשילה. רחוק רחוק מצטייר פס דק, כחול, רמז לים התיכון. ארובות חברת החשמל באשדוד ואשקלון נדמים לסיגרים מעשנים הנעוצים בנוף. בינתיים צל הענן חלף, אור השמש המענג נח עלינו, וכתם הצל נדד מזרחה, נימר את הנוף, נשק לעמק האלה, רפרף על יער בריטניה, וטיפס באטיות אל גוש עציון והרי חברון. אחר התפוגג הענן.
כל שפלת פלשת פרוסה לפניכם, מגוש דן ועד פאתי אשקלון. הגבעה, חורבת דמומית, (בערבית: ח'רבת דמדם) נקודת התצפית לזכרו של סא"ל דוד קרון ואנשי יחידת המודיעין הצבאי. הגבעה מתנשאת בלב היופי בדרום יער חרובית. אל הגבעה הקרחת מטפס שביל כורכר שמתחיל בכניסה לתחנת הכח צפית, למעלה ממתינה סככה צל גדולה, שלט זיכרון, מפת מרחקים מסותת באבן. כמה עצי בוסתן מרוחקים, ושרידים של חציבות עתיקות, עדות להמצאות קדמונים בגבעה זו. אחרי שנרגעים מעוצמת הנוף שולחים מבט למרגלות הגבעה, בין צמחיה עשירה מסתתרים גגות בתי קיבוץ כפר מנחם. לא סתם נבחרה גבעה זו כתצפית זיכרון לדוד קרון. דוד היה חבר הקיבוץ. טור צנוע זה אינו יכול להכיל את כל פרקי חייו החשאיים של קרון. הוא גויס כאיש שטח לש"י, (שירות הידיעות של ההגנה), הפעיל סוכנים, השיג ידיעות חשובות על תנועת צבאות ערב. ביוני 1948 השתתף בחקירת סרן מאיר טוביאנסקי שהואשם בבגידה. דוד קרון היה גם בין השופטים שחרצו את דינו למוות ביריה על ידי כיתת יורים. שהוקם צה"ל הצטרף למחלקת המודיעין. הקים את יחידת מודיעין והיה מייסדה של יחידה 10, הגבעה החשופה הפכה להיות גם אתר הנצחה לאנשי היחידה. דוד הצטרף אל מערך המוסד בתפקידים עלומים, משך כל חייו המשיך להיות חבר קיבוץ כפר מנחם שאהב. קרון נפטר בשנת 2001 בקיבוצו.


קק"ל הכינה את נקודת התצפית, מסביב יער חרובית, ובו פארק גדול שהוכן לשימוש נכים ובני משפחותיהם, שבילי יער מסודרים, חלקם סלולים וחלקם שבילי כורכר, לצידם חניונים, מסלולי טיול רגליים, שבילי רכיבת אופניים שהכינו אנשי קק"ל. מתקני משחק לילדים וכושר גופני למבוגרים, פארק מיוחד של ריחות לליקויי ראיה.

איך מגיעים: יער חרובית נמצא על כביש 383 ממזרח לקיבוץ כפר מנחם. דרך סלולה נמתחת מערבה לתחנת הכח צפית, מול חניון אבירם ברכה, בקצה הדרומי של יער חרובית. אחרי 900 מ' פונים ימינה (צפונה) בדרך כורכר עפר כק"מ עד למצפור.


בסביבה 1: גן לאומי צפית, טיפוס בשביל מסודר לראש תל צפית לתצפית מרהיבה. בהמשך השביל דרומה, אחרי יער חרובית

בסביבה 2: יער בולגריה. החניון הדרומי ביותר, לזכרם של יהודי מקדוניה שנרצחו בשואה. במקום אנדרטה לנרצחים, שולחנות פיקניק ומסלול טיול רגלי לגן לאומי תל צפית.

57 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול