מקום/ שקדיות במסדר

צפת. זה לא שלג, אלה עלי השקדייה הנישאים ברוח


ביום שני חגגו ילדי הגנים את חג האילנות, ט"ו בשבט, כך, התייצבו הילדים המתוקים בחולצות לבנות ושמחה בעיניים לנטיעות בערים ובכפרים ברחבי הארץ. אבל הטבע לא פועל בדיוק לפי לוח השנה או לפי חגי גני הילדים, וכך סמל ט"ו בשבט, פריחת עץ השקד (או כפי נהוג לקורא לה השקדייה) לא פרחה באופן אחיד ברחבי הארץ, יש מקומות שהיא הקדימה כי לא היה מספיק קר ויש מקומות שהיא מאחרת. אבל אין ספק שמופע שקדיות כמו שיש סביב צפת אין כמוהו בארץ. ואם אחת או שתיים מאחרות בפריחה אל דאגה האחרות מעניקות בשפע נדיב את היופי ומחפות על החברות שמעט מתעצלות.

ולכן הפעם אנו מבקשים מכם להכניס לטיול לשבת מעט דמיון, עצמו לרגע את העיניים, (לא בנהיגה כמובן) ודמיינו: אתם מהלכים בשדרה, משני צידיה ניצבות כלות נאות, שמלותיהן זועקות בלובן הזוהר, שתי שורות של יופי שמימי, ריח של בושם מעודן נישא באוויר. זה היה הדימוי שעלה במוחי ואפי שחלפתי בשנה שעברה בכביש 8900 המפותל. כביש זה נזנח בשנים האחרונות, אחרי שפתחו את הכביש העוקף לצפת ורבים משתמשים בו. לשמחתנו הכביש נותר בשיממונו קטע מרהיב נמתח מצומת זיתים מזרחה, בכל סיבוב נחשף לנוסע טפח מלא הוד של העיר צפת. מדי שנה מתגנדר קטע הכביש בשלל שקדיות הפורחות משני צדדיו. עצי השקד מרביצים הופעה, כל אחת מהן מתאמצת להתגנדר יותר מאחותה. וכך, המדרונות התלולים שגולשים אל הכביש מזכירים את מסדר הכלות הצחות ביום היפה בחייהן. הנהגים נוסעים בכביש המפותל לאט, מבטם נודד מהכביש אל היופי הגולש במדרונות, והעין לא שבעה.


לא רק מהיופי נהנים החולפים בכביש, על מכוניתם "מסתער" מטר רך של עלי הפרח הלבנים. אלה נוחתים כפתיתי שלג רכים, מרחפים ומסתלסלים עם הרוח, נאחזים בשמשת המכונית ומבקשים מהנהג שיעצור בצד הדרך ולא יחמיץ את היופי מסביב. שהרוח סוערת מטח כבד של עלים נופל ברוגע כפתיתי שלג.
עד שנסלל נתיב מהיר לצפת היו משתרכות מכוניות באטיות רבה בעליות והסיבובים לעיר הקודש. בדרך כלל היו המכוניות תקועות אחר משאית גונחת ממאמץ. שהדרך החדשה נפתחה רבים העדיפו את הכביש המהיר וכל היופי המקשט בכל שנה את המורדות נותר ליודעי סוד שמעדיפים את היופי על המהירות. עצי השקד הפורחים עוטפים באור גם את צפת, העיר מוקפת בחגורה של רכות, כאילו זוהר אור מעיר המקובלים. המהלך בהרים הסובבים את העיר טובל בריח העדין והמשכר של פריחת השקד. סמוך לסיבוב האחרון, בכביש המטפס אל הר כנען, תמצאו מימין מפרץ חניה קטן, שם, תוכלו לצפות על מראות העיר העוטפות אור, להיות קרובים לפריחת השקד ולגמוע את הבושם המשכר.


איך מגיעים:

הדרך היפה (והארוכה) נמתחת מזרחה מצומת מירון (כביש 89). בצומת עין זיתים נכנסים לכביש 8900. נוסעים לאורכו, אחרי כק"מ תגלו את היופי. רצוי לעצור במקומות אפשריים לתצפית לצד הכביש. אחרי צומת צפת כדאי להמשיך, לטפס להר כנען, לרדת בכביש זה עד לראש פינה. חגיגה פראית של יופי.

78 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול