מקום/ שדות חיטה וסיפורי התנ"ך (2)

נזמין אתכם לראות מגובה רב שדות חיטה לאחר קציר, וגם נפגיש אתכם עם סיפור מקראי שהתרחש באותו מקום. אל תשכחו קצת גבינות, יין ולחם ריחני, ויש לכם אחלה חג שבועות, עם הרבה חיטה וקצת מסיפורי התנ"ךגבעת המורה/ תצפית על ניצחון גדעון על המדיינים

גבעת המורה מתנשאת לגובה של כ- 500 מ', מקור שמה מקראי (שופטים) ופירושו 'הגבעה הרמה' או 'הגבעה הבולטת ונראית מרחוק'. שמו הערבי של המקום ג'בל א-דחי, אורכו של ההר המורכב משתי פסגות כ5- ק"מ והוא בעל שתי פסגות. בראש ההר מגדל מאבן בזלת שמיועד לתצפיתן קק"ל, מגדל יפה שבולט מעל יערות האורנים, עטוף באבן חומה ובדרך כלל ניתן לטפס עד ראשו במדרגות צרות, במרפסת מסביב תצפית יפה על האזור, עמק יזרעאל והרמות הגבוהות של הגליל המזרחי. על הפסגה המערבית, ממש למרגלות מגדל התצפיתנים של קק"ל נמצא קברו של הקדוש המוסלמי דיחיא (א-נבי דחי), על פי המסורת המוסלמית היה אחד מרעיו של הנביא מוחמד. האגדה מספר שהוא נהרג בקרב עם הביזנטים.
אם תשקיעו מאמץ תראו מרום המרפסת של מגדל התצפית את השדות מסביב, בחלקן עדין לא אספו את חבילות החציר והקש שפזורות ברווחים שווים בשדות.


בתנ"ך מסופר על מחנה ישראל היוצא לקרב במסע לילי. אחרי התארגנות במעיין חרוד מטפסים אל מרום גבעת המורה. גדעון מנקודת התצפית אוסף את חייליו ובעזרת שופרות וצעקות רמות מעצימים (כביכול) את כוחם מול האויבים. האיוב שלא ראה את התוקפים היה משוכנע שרבים תוקפים אותם ונסו בבהלה. המהומה הפילה פחד על המידיינים והם נסו בבהלה. התצפית ממגדל השמירה מדהימה, בנוסף לשדות מסביב, שאני ביקרתי במקום פגשתי את שומר היערות, אדם חביב, תושב אחד הישובים בסביבה שצופה בשקדנות מגובה רב שחלילה לא תתחיל שריפה ביער. על שתי הגבעות נקודות תצפית רבות, כביש מסודר מוליך למקום, לרכבי שטח יש שבילים אתגרים לירידה מגבעת המורה.


איך מגיעים: מעפולה ממשיכם לכיוון צפון מזרחה לגבעת המורה, מטפסים למעלה לכיוון היושב דחי. אחרי הישוב יש פניה שמאלה לחניון, ממולו יש פניה ימינה לדרך עפר טוב לכל רכב. השביל הזה יוביל אתכם עד מגדל שומר היערות של קק"ל.


16 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול