מקום/ רוח צוננת בראש ההר


בטיולי ילדותי נסעתי פעם עם הורי צפונה, בדרך חלפנו ליד גבעת המורה, ראיתי הר משולם בצורתו, בודד ונישא, את ראשו עטפו יערות רכים ולמרגלותיו בתים אדומי גגות. ששאלתי את אבי, ז"ל, מה שם המקום: "זאת" אמר לי "גבעת המורה", ולא פירש. הרבה שנים חשבתי שכדי לגור בגבעה היפה אתה זקוק לתעודת הוראה, כי כאן גרים המורים.חלפו שנים, תמימות הילדות נעלמה, הבנתי שהסתדרות המורים לא חזקה עד כדי כך לקבל הר על שמה, בספרים מצאתי ששמו של ההר מוזכר במקרא, בסיפור גדעון בספר שופטים. פירוש שמו כנראה, נישא הנשקף למרחוק. הערבים קראו לו; גבל א-דחי, על שם קדוש מוסלמי ששמו דיחיא שקבור בראש ההר, המסורת מספרת שהוא היה אחד מקרובי הנביא מוחמד, בראש ההר ישוב ערבי א-דחי על שמו של הנביא.גבעת המורה נושקת לשולי עמק יזרעאל בגליל התחתון, שתי פסגות מתנשאות בראשה הגבוהה ביניהן, המערבית, מתנשאת ל-517 מ'. קרוב לפסגה בתי הכפר הערבי א-דחי. גבעת המורה מתנשאת בודדה נמתחת על כ-5 ק"מ, מזכירה את הר תבור הנמוך ממנה. ראשו של ההר שמורת טבע ובמדרונותיו יערות מחטים שנטעו בשנות החמישים של המאה הקודמת אנשי קק"ל. ההר בנוי מסלע גיר, בתקופת החורף הגשומה הופך להיות כעין ספוג שאסוף את המים המחלחלים ממנו ויוצאים כנביעות מסביבו. בראש ההר ממש מעל קברו של הנביא א-דחי מגדל אבן גבוה, המגדל מתנשא מעל חורש האורנים ומוסיף עוד כעשרים מטר לגובה. מרפסת מקיפה את המגדל ושם ניצב 'שומר היערות', על צווארו תלויה משקפת ומכשיר קשר מצרצר בצד. שומר היערות מאוד שמח שמגיעים מבקרים, אפשר להפיג את הבדידות, לדבר וגם להסביר על הנוף שרואים מסביב. אתם מוזמנים לטפס למגדל כדי לראות את הנוף. העלייה למגדל מותרת. על המרפסת נושבת רוח חזקה לצנן את חום הקיץ, אחר הצהרים תזדקקו לבגד חם.

בגלל הגובה הרב התחושה כאילו אתם מציצים אל הנוף מחלונו של מטוס, למטה נפרסים שדות מעובדים, בתי עפולה נראים כקוביות צפופות שהושלכו לשדות. רחוק בצפון מתנשא הר תבור, בראשו מלאת הוד הכנסייה. בתי תל עדשים, מזרע וכפר גדעון מסודרים יפה לאורך כביש 60 העולה לנצרת. הר הקפיצה נראה כמשטח ממנו נופל באחת מצוק שגולש בתלילות עד בתי הכפר איכסל. בדרום מזרח נמתחת שרשרת הרי הגלבוע, למרגלותיו נקודות כחולות של בריכות הדגים. כך אפשר לעמוד זמן רב להנות מהרוח הצוננת, להציץ במשקפת על הנוף מסביב, לפטפט עם שומר היערות ואם תהיו מספיק נחמדים אולי גם תזכו לכוס קפה.

איך מגיעים: מעפולה ממשיכים צפונה בכביש 65 עוברים את המרכז הרפואי ובצומת הבאה פונים שמאלה לגבעת המורה. עולים עם הכביש ישר, למעלה. הכביש הופך להיות צר ועולה לכפר דחי. לפני הכפר תבחינו בשלט שמסמן תצפית נוף ופונים ימינה בשביל, נסיעה ארוכה עד למגדל השומר, מתאים לרכבים פרטיים. העלייה ללא תשלום.

ועוד משהו: שתחזרו לכביש, ממול כניסה לכביש קטן שמוביל לחניון קק"ל מטופח, מקומות ישיבה לפיקניק מגרש שחקים גדול לילדים, שם אפשר לסיים את הטיול.

44 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול