מקום/ קפצתי לחו״ל לארוחת בוקר


ש״הילדה״ שלך מסכימה ללכת איתך לארוחת בוקר, אתה, כאבא, לא שואל לאן, היא קובעת - ואתה מגיע, (רצוי לפני הזמן). וכך קרה שבוקר אחד מצאתי את עצמי ישוב במכונית בדרכי ל… זכרון יעקב.  כדי לדלג על פקקי הבוקר של מרכז הארץ יצאתי מוקדם, הזדמנות עבורי לראות את הארץ היפה בעונה זו, מתעוררת לעוד יום מלא בפריחות. אני במכונית מטפס לאט בכביש המתעקל מהכניסה המערבית של זכרון יעקב, לאט לאט אני נחשף לנוף שנפרס במישור החוף בין ההר לים, מלבנים גדולים של בירכות הדגים ממלאים את המישור ובניהם מטעים ירוקים. בקצה צבעו הכחול של הים וגלי הים הלבנים.

כמי שמכיר היטב את ׳הילדה׳ (הילדה כבר לא ילדה אשה עצמאית ובוגרת) ידעתי היא  תבחר במקום נאה לארוחת הבוקר המשותפת, ה׳וויז׳ ניחש שאני חדש באיזור והוליך אותי לרום זכרון יעקב, מסובב אותי בין רחובות צרים ובתים יפים עד שער סגור, שלט: ׳מרכז אמנויות מלון יוקרה אלמא׳. שומר מנומס, לבוש בקפידה, פתח לי את השער ו… מהרגע הזה קפצתי לחו״ל.


את המבנה המלון אני מכיר מילדותי, מבנה מיוחד שמראהו כעין קופסאות מחוברות שנדמה כתהלוכה לבנה בראש ההר. המבנה בשנות הששים של המאה הקודמת כאתר נופש לחברי ההסתדרות, גם אבי היה בין הנופשים שהגיעו לפוש כאן ואם אני זוכר נכון אפילו ביקרתי אותו במקום. משך השנים המקום הוצע למכירה, השנים לא היטבו עם המקום ונדמה שלאחר כישלון של יזם לקחת את המקום הפך המקום ׳לפיל לבן׳ גדול בראש ההר. המקום הלך ודעך עד שהוצא שוב למכירה. המזל שיחק למקום, הגב׳ לילי אלשטיין אספה תחת כנפיה את המבנה הנטוש, בהשקעה כספית גדולה, הרבה חזון ושמונה שנות עבודת שיפוץ ושחזור שנפתח המלון לפני כשנתיים נראה שאירופה הקלאסית התקרבה לזכרון יעקב. 

את המבנה המקורי תכנן האדריכל יעקב רכטר, עליו קיבל את פרס ישראל. המבנה ששואב את היופי של הנוף מסביב אל תוכו. הוא בנוי כחללים שפונים אל הנוף וסוגרים מסגרת של קטעי נוף. חללים ציבוריים גדולים גדולים מאורים באור יום מבלי שהשמש תחדור ותסנוור. הנופים הנפלאים נפרסים מסביב, הים, מורדות והרי הכרמל, בריכות הדגים, הכפר פורדיס, השכונות הרחוקות של זכרון יעקב, כל אלה חודרים פנימה אל המבנה כתמונות נוף שרכטר השכיל לתחום כרצף. התנאי הראשון של הגב׳ אלשטיין המבנה החיצוני ישאר כפי שהוא, גם החללים הגדולים יישארו כפי שהם והשיפוץ יעשה עם חומרים הקרובים למקוריים. בתוך המבנה הוכנסו השינויים עד כמה שאפשר להיצמד לחומרים של פעם.


החניה מקורה, נבלעת בתוך ההר, כך שאין שורת מכוניות שחונה בצפיפות בחזית הכניסה. טיילת יפיפייה צופה אל הנוף, שוליה עטופים בצמחיה מטופחת שרובה צמחייה שקשורה למקום. הטיילת מוליכה את המבקר או האורח אל הלובי. האורח שזו לו הפעם הראשונה נצמד לנוף כל הדרך ללובי וקשה לו להתנתק מהיופי שנפרס למטה. החללים הציבוריים ענקיים מוקפדים בעיצוב נקי ולא מתחנף. המראות האלה ליוו אותי אל אולם האוכל, בעזרת חלוקה יפה האולם הגדול הופך לשלושה חלקים אינטימיים לארוחת וכל חלק צופה דרך חלונות גדולים אל חלק נוף אחר.אחרי שיבחתי את בתי על הבחירת המקום, השלו והשקט, ישבנו באווירה טובה, השיחה התמקדה במלון המיוחד שבתי הכירה במסגרת עבודתה. אבל אל תטעו המקום, לא נועד רק לרמוז למתאכסן שהוא זוכה לקצת אירופה בארץ הקודש, המקום דינמי ושופע אירועי תרבות, על הקירות יצירות אמנות של המשובחים באמני ארצנו, כך שאתה מהלך בגלריה ענקית שאינך צריך ללכת למוזיאון, המוזיאון בא אליך. חלק מהיצירות הכונו במיוחד עבור המלון. דגש אמנותי נוסף המוסיקה, חלק מהבנה מוקדש לאולם מיוחד לקונצרטים, אולם שהוא המשובח ביותר בארץ לשמיעת קונצרטים, מוסיקה. המקום מארח אמנים מהארץ ומחו״ל שרבים מגיעים לשמוע אותם מכל רחבי הארץ.


מי שרוצה לטעום מעט מאירופה הקלאסית מוזמן להגיע לסיור במקום. פרטים ושאלות: info@elmahotel.co.il

50 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול