מקום/ קפה מול הים

אחת השמורות היפות במרכז הארץ סובלת מחוסר מבקרים, המקום נח בשלווה מופלאה בראש מצוק הכורכר, ממנה צופים אל מרחבי הים כחול עד מלוא האופק. מרפסת עץ נמתחת על שפת המצוק עם ספסל מול הים שממתין לזוג ל׳אהבה בימי קורונה׳. בסביבה הרחוקה של השמורה, מדרום וצפון מתנשאים מגדלים של נוף עירוני, ממזרח משתרע מרכזי קניות המוני, שתי דקות ממרכז הקניות אי של שלווה שתוכלו למצוא בו שבילים בצמחיה פרועה ובית גידול לצמחים נדירים, אם הצטיידתם בסבלנות אולי תוכלו תפגשו צבאים שכאן בשמורה ביתם. עוד יתרון למקום היפה אין צורך להירשם מראש לכניסה, הכניסה חופשית ומזמינה - שם המקום ׳שמורת חוף השרון׳.
איפה נוכל למצוא את המקום היפה? ובכן, כק״מ אחד מערבית למרכזי הקניות, בין קיבוץ שפיים לקיבוץ געש, מקום שבדרך כלל הומה אדם ומכוניות. בנסיעה קלה מערבה (עם כל רכב) מגיעים אל השקט, קו מצוק הכורכר נמתח כמעט לאורך כל חופי ישראל לאורך, בקטעים מסוימים הוא יורד בתלילות מסוכנת אל חוף הים. השמורה נחה בראש המצוק, בגובה של כ-50 מ׳ מעל החוף. בימים בהם הים סוער וגלי הים החזקים מכים בתחתית המצוק, במשך השנים הבלאי גדל ניתקים גושי סלע הצונחים אל החוף, אותם גושים רובצים על החול ומתכלים לאט לאט בגלי הים. ממרפסת השמורה רואים חוף ים, חלקו חול רך ועל קו המים שורה של סלעים חלקים, גלי ים רכים מתנפלים עליהם וחוזרים לאחור.כידוע המקום קורא לכרישי נדל"ן, כדי לעצור את ההשתלטות הנדל"נית באזור נתחם המקום והוכרז כשמורת טבע, אורכו כ-1200מ' רוחבו כ-400 מ‘, המקום הוקף בגדר כדי להגן על עדר הצבאים הקטן החי בשמורה מטורפים. (בשל כך אסורה הכניסה לשמורה עם כלבים, ריח הכלבים והצואה יכול להפחיד את הצבאים ולהרחיק אותם ממקורות המזון). בשמורה גדלים מיני צמחים רבים, חלקם אפילו נדירים באזור, אלה צמחים מדבריים שנאחזו בגבעות החול, כמו רותם המדבר, קורנית מקורקפת, לענה חד זרעית. עד לפני זמן, בשלהי הקיץ והסתיו התנשאו מול גלי הים והרוח גבעולי חצבים חסונים, גם נר הלילה החורפי, אספסת הים, זעתר ועוד. חלק מהצמחים פיתחו מנגנוני הגנה מפני רסס מי המלח שעולה מן הים.
מסלול הליכה הקיפי של השמורה כשני ק"מ, הליכה נינוחה עם ריח של ים באוויר, אפשר לקצר את המסלול עם קיצורים מערבה. השבילים מסומנים וקל להתמצא, בסביבות חודש פברואר צומח כאן במלוא הדרו ׳אירוס הארגמן׳. בלב השמורה חורש אקליפטוסים קטן ובו שולחנות פיקניק.

השביל האדום והשחור יפנו אתכם אל החלק הגבוה של המצוק (כחמישים מ‘ גובהו) שם ממתינה למטיילים מרפסת גדולה מעץ, עם ספסלי ישיבה, עמוד עם חיצים המצביעים על אתרים באזור ומראות נפלאים של חלקת הים הכחול עד לאופק.


הערה: רצוי לא להשאיר ברכב פריטים גלויים וגניבים.
נוסעים בכביש החוף. יורדים במחלף שפיים עוברים מתחת לגשר למרכזי הקניות. עוברים את מרכזי הקניות וליד חנות 'צומת ספרים' פונים מערבה לכיוון הים. חולפים בכיכר ממשיכים ישר, לדרך כורכר רחבה: שילוט, ל'שמורת הטבע חוף השרון'. לאחר כ-150 מטר, חולפים על החניה ליורדים לים וממשיכים ישר מערבה עוד כמה מאות מטרים, עד שמגיעים לגדר ושער הכניסה לשמורה.

170 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול