מקום/ נחל זורם ונקודת תצפית בראש פינה

בימים אלה מורדות הר כנען וסביבות ראש פינה זועקים ביפי הפריחה. הטבע מזמין לערוך טיול להלך במורדות הר כנען

השביל המתחבר עם הר כנען וקצהו של נחל ראש פינה מתחיל המסלול לרדת בערוצו של הנחל. השביל היורד לראש פינה מעניק למטייל מראות נוף של עמק החולה, הרי הגולן, חצור, קריית שמונה ופריחת אביב נפלאה. (סימון שביל שחור), כדי לזכור את המקום לסוף הקיץ, בנקודה הזו פורחות חלמוניות רבות.נחל ראש פינה מתחיל את דרכו בהר כנען וזורם מזרחה, אורכו כ-10 ק"מ, ואת שמו קיבל מהישוב אותו הוא חוצה - ראש פינה. הנחל יורד בעמק תלול. שלושה מעיינות הזינו את ערוצו של נחל ראש פינה, העליון, עין גיא אוני, אחריו עין פינה, (כיום המעיין כלוא במבנה אבן ממנו צומח עץ תאנה, מבנה סגור והמשאבות יונקות את המים לצינורות ומעט מים משתחררים לטבע ויוצרים נחלון זורם.) המעיין השלישי, התחתון, עין כדן, מבנה אבן עם כיפה עגולה, גם שם המים נלקחים כמי שתיה לראש פינה וזורמים אל צינורות. חלק מהמים זורם במורד הנחל מה שמחייב את המטייל לדלג מפעם לפעם מעל המים הזורמים. צידי הערוץ שופעים צמחייה עשירה: עצי זית רבים, עצי שקד, צמחי בר, גבעונית הלבנון, כרכום, טבורית שנצמד אל סלעים והמראה מזכיר טבור נאה. שלל פרגים מתחיל לנקד באדום את העשב.


כמו בחורף זה שהכל ירוק פורח ושפע מים דמה לחורף של שנת 1878, אל המקום הגיע נציג יהודי רומניה שבא בשליחות הקהילה ברומניה לקנות אדמות כדי להביא לכאן את היהודים ולהתיישב כאן. הנציג ראה את שפע המים והצמחייה החליט שהמקום מזכיר את רומניה בשפע המים והצמחייה הפורחת. ולכן רכש את האדמות, קבוצת העולים שהגיעה למקום גילו לתדהמתם שבימי הקיץ הנחל חרב והצמחייה יבשה.נחל ראש פינה נמצא בתחום שמורת טבע, בהמשך דרכו חוצה הנחל את ראש פינה, פונה לצפון מזרח, חוצה את רמת כורזים. מדרום למשמר הירדן נובעים בנחל עינות שוב, הנחל מתחתר בסלעי הבזלת בדרכו להתחבר אל ערוצו של הירדן.


בחלק העליון והעתיק של ראש פינה, לא רחוק מערוצו של הנחל יש נקודת תצפית מרהיבה על הרי גולן, עמק החולה, חצור, קריית שומה והרי נפתלי. זו פינה מטופחת לזכרו של נמרוד שגב ז"ל.נמרוד נהרג ממטען צד וטיל נ"ט שחדר ופוצץ את התחמושת. כל צוות הטנק נהרגו. המקום נבחר להנצחתו ליד עץ התאנה שנמרוד נהג לשבת. נמרוד היה בן ראש פינה, דור רביעי במושבה, בן להורים איריס וחזי שגב. בחייו הקצרים הספיק לבנות משפחה, הפך לאב לבן. נמרוד שגב, נהרג בחודש אוגוסט 2006 בעת שירות מילואים במלחמת לבנון השנייה. בן 28 שנים היה במותו. הר כנען שגולש אל ראש פינה בצמחיית אביב פרועה, במורדות נבלמת סערת הפריחה בטרסות המטופחות ששתל בהם האב חזי פרחים. במרפסת הוצבה משקפת חדה כדי לקרב את הנופים למטיילים. המצפה היפה בנוי באבן בזלת כהה, מרפסת השלוחה כספינה אל הנוף. המקום מטופח, עטוף בפריחה חגיגת של נרקיסי ענק, צמחים ופרחי אביב. מטיילים פוקדים את המקום, מטפסים במעלה התלול, חולפים ליד תמונתו מלאת החיוך של נמרוד, ונעצרים בקצה המרפסת הגדולה, מול הנוף שאהב נמרוד.


ורוד עז

בימים אלה השקד סיים את פריחתו הלבנה, עליו הלבנים צנחו על האדמה ועטפו את גזעו של העץ. בטבע הפורח עולה 'כוכב חדש' - כליל החורש. הפריחה שלו זועקת למרחוק בצבע ורוד עז כמבשר האביב. העץ נשיר, בעל עלים דמויי לב, קיבל את שמו מהמילה כלילי, (בערבית ורוד עז). שמו של העץ באנגלית אינו קשור לצבעו, בתרגום שמו: עץ יהודה, על שם יהודה איש קריות. המסורת הנוצרית מספרת שיהודה תלה עצמו על העץ שחש שבגד בישו. וכך מי שמטייל בימים אלה המטיילים בנחל ראש פינה וברחבי צפון ומרכז הארץ נתקל בצבעו הזועק של כליל החורש. צבעו של הפרח נועד למשוך את הדבורים אל הפרחים, כבונוס על שכשוך שלהם בין אבקניו הן מקבלות צוף מתוק. הפריחה תמשך עד אמצע אפריל.61 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול