מקום/ מסע לעיר האבודה

הרפתקה קטנה לא רחוק מאבן מנחם במערב הגליל המערבי לעיר האבודה ביער אלונים אפלולי, להיות לרגע אינדיאנה ג'ונס

מה זה 2.2 ק"מ בתנאים נוחים יחסית לעומת מסעות היסטוריים. זוכרים את מסעו של נפוליון למצרים ולארץ ישראל, בשנת 1798. או הסופר הנודע מארק טווין, שיצא לארץ ישראל בשנת 1867, הפיק 52 פרקים לועגים לארץ ליושביה שפורסמו בעיתון ואחר כספר. המסע שלנו צנוע, רובו נעשה ברכב רגיל, מעט הליכה אבל יש בו המסתוריות והרפתקנות של מסע אמיתי, אינדיאנה ג'ונס בישראל. בין כל 'מגלי הארץ' גם אנחנו הצטרפנו לרגע כדי לגלות את העיר האבודה, (שכבר גילו ממזמן), חירבת צונם.
מול הכניסה לאבן מנחם במערב הגליל העליון מתחילה ההרפתקה, כביש זעיר יורד דרומה. תחילת הכביש רומזת על הדרך המטלטלת שתהייה מנת חלקכם. חירבת צונם נקראת גם 'העיר האבודה', אתר ארכיאולוגי, שרובו חפור מתחת לפני השטח, במרכזו קירות אבן גדולים, בארות מים וקשתות אבן מרהיבות, נראים היטב שרידי ישוב קדום. מונחות שכבות של היסטוריה השכבה העליונה כנראה מהתקופה הצלבנית. בנוסף לקשיי הזיהוי, ה"תושבים החדשים" של המקום, עדר פרות גדול, הפרות טורחות להשאיר סימנים ריחניים שירחיקו מכאן את העדינים מבין המטיילים.


אחרי מעבר מסודר בגדר התיל אתם מאוד קרובים. הולכים מערבה לעבר יער האלונים אפלולי וזומם, שביל כבוש רומז שזו הדרך, סלעים חצובים, עצי אלון בוגדניים ועוקצניים. (כדאי להניח כובע על הראש, (בנות, לאסוף את השיער). וזהירות מבורות פתוחים!


איך מגיעים: המסע מתחיל בכביש 899, מול הכניסה לאבן מנחם, (נ.צ. 775128 / 227671) מכאן גולש כביש דרומה במורד משובש למטעים, כ-1300 מ'. מזלג הדרכים בוחרים בדרך כורכר פונים ימינה. ומגיעים לחוות בקר ומעבר בקר ממול החווה שדה פתוח בו אפשר להחנות, מצד הצפוני של הדרך גדר ומעבר צר למטיילים. (הכניסה: נ.צ. 7741147/ 225882), כעשר דקות הליכה.


בסביבה1: תצפית מהר אדיר, 1008 מ' (ליד הישוב מתת) אם יורד שלג, סביר שינוח גם על ההר. תצפית מדהימה צפונה על לבנון. (בהמשך מזרחה על כביש 899).


בסביבה 2: סמבוסק הארזים בחורפיש, 04-9972276. כביש משובש ויפה עד כאב מחבר את הר אדיר עם חורפיש.

372 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול