מקום/ מסע בעקבות האירוס הנצרתי

סגר ה'קורנה' בוטל חלקית ומטיילים רבים ממלאים את כבישי ושבילי הארץ לא להחמיץ את שפע הפריחה של השדות והפרחים. חלק מהמטיילים פנו לחפש את היפה בפרחי הארץ, ה'אירוס הנצרתי.' מסלול מיוחד לראות את הנצרתי (נצרת) דווקא בגבעת המורהבימים האלה הכבישים והדרכים מלאות במטיילים רבים, החורף המבורך השאיר אחריו פריחה מטורפת של שלל צבעים, באלה הימים מתהדרת ארצנו זו בפריחה צהובה, אחריה בזמן קצר, סיום הפריחה הכמעט אביבית באקורד מדהים של פריחה הפרגים האדומה. זה הזמן לטייל, לחרוש את יופייה של הארץ, עוד שבועיים שלושה וכל היופי המרהיב פשוט ייעלם. אבל, יש בין המטיילים כאלה שהם 'פריקים' של פרחים מסוימים ומוכנים להרחיק עבורם עד קצות הארץ. אלה הם "ציידי" האירוסים. כאלה זוג חברי, שרה ומשה חובבי טיולים ופריחות, כמו שעון של הטבע הם מדווחים בשיחת טלפון מהירה על פריחת ה'אירוס נצרתי', הפעם בגבעת המורה. וכך, מדי שנה הם מרגשים אותנו וסוחפים אותנו למסע לגילוי הפרח היפה והנדיר.יש כמה מקומות שהאירוס הנצרתי גדל. המפורסם ביניהם, ליד בית הקברות בנצרת עילית, שם מתגלים משטחים של האירוס נצרתי, יש עוד כמה מקומות כמו ליד מטולה, אבל הפעם אתם מוזמנים אל 'גבעת המורה' לטיול בטבע פורח וגם להציץ ביופיו של האירוס הנצרתי.


האירוס הנצרתי הוא צמח אנדמי לישראל וירדן, מצוי בעיקר בגליל המזרחי וגדל במדרונות סלעיים שמנוקזים היטב, (זאת אומרת במורדות ההרים), האירוס הנצרתי שייך למשפחת אירוסי ההיכל שהם מהצמחים היפים בישראל, יש האומרים שאירוס הזה היפה מבין האירוסים.גבעת המורה, הר בתפר הגליל התחתון ועמק יזרעאל, השם נלקח מהמקרא ומשמעותו הגבעה הנשקפת מרחוק, שמו בערבית ג'בל א- דחי. זהו הר בעל שתי פסגות שמתנשא לגובה של כ300 מ', מעל עמק יזרעאל ורמות הגליל המזרחי. אורכו של ההר כ-5 ק"מ ויש בו צמחיה רבה, יערות אורנים ובעיקר תצפית יפה מאוד מסביב. על הפסגה המערבית נמצא ישוב הערבי א-דחי וקברו של הקדוש המוסלמי 'דיחיא', לצידו מגדל גבוה של שומר היערות, המבנה מאבן בזלת כהה מתנשא מעל יערות האורנים וסביבו מרפסת, (בימים אלה המגדל סגור למטיילים), הפסגה המזרחית של ההר היא 'שמורת גבעת המורה', כ-400 דונם ובה ריכוזים רבים של 'אירוס נצרתי'.


איך מגיעים: שני מסלולים מאפשרים להגיע אל האירוסים. חובבי הג'יפים יכולים להתחיל במסלול (סימון כחול) תחתון שנע בחצי המדרון הדרומי, דרך קופצנית המיועד לג'יפים מסוקסים. חובבי האירוסים נטולים ג'יפים מוזמנים לכניסה העליונה שמתאימה לרכב פרטי, דרך כורכר סלולה, (סימון שביל כחול), החניה ליד מגדל התצפית וללכת בשבילים מזרחה ודרומה. לצד שביל הג'יפים התחתון ריכוז גדול של אירוס נצרתי.

כניסה נוספת דרך קצה הישוב א-דחי שנמצא על הפסגה (סימון שביל אדום) מוליך מזרחה ונפגש עם השבילים הכחולים.


איך מגיעים לגבעת המורה: נוסעים מעפולה על כביש 65 לצפון מזרח, עד לכניסה לגבעת המורה מימין, מטפסים בכביש ישר למעלה בכביש המערבי לישוב א-דחי, לפני הישוב יש את מערכת השבילים לג'יפים ולרכב פרטי ולמטיילים רגליים. חובבי האופנים יש סינגלים מעולים שיורדים ממהר.


56 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול