מקום/ מבדד במדבר

בקצהו של מדבר יהודה, לא רחוק מכביש 90, בלב גבעות החוואר נח מנזר יפה, בין הציורים על קירות המנזר מתואר נזיר ולצדו אריה חסון. למה האריה לא טרף את הנזיר?


הגשמים צבעו בירוק דליל את גבעות החוואר הרכות במדבר יהודה. צבעם הלבן, הבוהק, הועם ונעטף בפלומה עדינה ירוקה. עתה עדרי כבשים רועים במדרון ומלחכים בשמחה את העשב הרך. מראות המדבר השלו. כדי לחזור למראות הפראיים צריכים לרדת, מזרחה, בכביש מס' 1 אחרי צומת אלמוג. שם עדין נסוכה שלוותו המדבר. ים המלח תורם לתמונה הרוגעת בנצנוץ עדין של קרני השמש על מימי הטורקיז.את השקט והשלווה, חיפשו כאן הנזרים יחד עם חיפוש אחרי החיבור עם אלוהים וישוע, אחד מהם היה 'גריסימוס הקדוש', נזיר שהסתובב כאן כבר במאה הרביעית לספירה, הקים מנזר במקום המוכר 'כבית חוגלה', עיר קדומה בנחלת בנימין. משך השנים נהרס המנזר ונבנה מחדש, הנוצרים קראו למנזר, סנט גריסימוס, הערבים קראו למקום על דיר חג'לא (חוגלה). המקום היפה בעל כיפת הכסף הדהוי נח בשלווה המדברית לא רחוק מכביש 90, (עוקף יריחו). האגדה מספרת, שהנזיר גריסימוס סובב במדבר ובמהלך שיטוטיו פגש באריה שקוץ היה ננעץ בכפתו, הנזיר הוציא את הקוץ מרגלו של האריה ומאז סבב עמו האריה ושמר עליו. הציורים על קירות המנזר מספרים את סיפור הנזיר והאריה.
כדי להגיע לשלווה המושלמת נהגו הנזירים לנדוד מזרחה, מהמנזר, שם על גדות ואדי אל מורר, חפרו במצוק החוואר הרך מעל הוואדי מערות התבודדות. המערות נקראות 'לאורות' (לאורה - מבדד). הנזירים היו מגיעים לכאן להתייחד עם האל, להגיע לניקיון נפשי פנימי ולכן לאורות רבות פזורות בכל רחבי מדבר יהודה. מהמערות, החפורות במצוק נשקף, למטה, מראה היפה של הוואדי, לכל אורכו עצי דקל חסונים מראה יפה בנאות המדבר. הטנק שנראה היטב במחפורת, עומד שם ללא תנועה מאז 1967. נקודת תצפית על גבעות החוואר הגולשות עד הירדן. כדי לרדת ללאורות זקוקים לקצת עזרה הדדית, קפיצה קטנה לשביל צר שמוביל למערות, בתוך רגע ענן "פודרה" לבנה אדמת החוואר יעטוף אתכם, מספר מערות מקושרות בניהן, בנקודה זו תוכלו לבחון את עצמכם, כמה רגעים תחזיקו בשקט המדברי. אחרי "ניקוי הנפש" אתם כשירים לבקר במנזר.

איך מגיעים: יורדים עם כביש 1, עד צומת בית הערבה, פונים צפונה, בכביש 90, אחרי כ-4 ק"מ פנייה ימינה, לדיר חג'לא, ממשיכים אחרי מגרש החניה מזרחה, שביל קטן (מתאים לכל רכב), עד הטנק, שם מקום החניה של הרכב. הירידה ללארוות משמאל.
רעבים? אוכל טעים ואווירה מיוחדת, במסעדת ה"צ'אנס האחרון", לאפות טעימות, ניגובים, פיתות שנאפות באותו רגע, קפה הפוך, פינות ישיבה רומנטיות. על כביש ירושלים ים המלח, מזרחה מצומת אלמוג. 02-9409414.110 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול