מקום/ הר הציונות

רגע לפני חג החירות, יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יום הזיכרון לחללי צה"ל ורגע לפני יום העצמאות. יש מקום למעט ציונות. לטפס להר הרצל בירושלים שטבול עד אחרון האורנים בציונות אמיתית. כתבה שפרסמתי במעריב לפני כמה שנים ויפה גם לימים אלה
מנהל מוזיאון הרצל, בירושלים הסביר לי שביקור במוזיאון ללא קהל יהיה נטול התרגשות. התצוגה האור קולית אינה מספיק עוצמתית לאדם בודד. המתבונן, כך הסביר, חייב להיות מוקף בקהל ורצוי שאלה יהיו בני נוער. ולכן, בשקט צירף אותי לקבוצת תלמידים שהגיעו לביקור במוזיאון. אלה הגיעו סחוטים ממסלול הליכה בירושלים, הדבר האחרון שהם זקוקים לו, מוזיאון הרצל. חבורה של צעירים ישראליים, נטולי דאגות, מעניקים אחד לשני צ'פחות שובבות וצועקים בדיחות חבוטות. רובם לבושים בג'ינס עם קרעים אופנתיים, מרושלים נעלי התעמלות עם שרוכים פתוחים וסווצ'רים צבעוניים. לתומי, חשבתי שזה הולך להיות בזבוז זמן, לשבת עם הנוער הלא ממושמע. בטח, חשבתי, המורים יהפכו לשומרים ובכל דקה יעירו להם ולשמור על השקט.
וכך, הזדחלנו אל חדרי המוזיאון האפלוליים, חבורת הצעירים ואחריהם אני, מקלל את הרגע שהסכמתי להצטרף להרפתקה. שירדה החשיכה באולם המוזיאון החלה קריינות, כולם ישבו בכיסאות המסתובבים, הקריאות גוועו והושלכה דממה. מרגע זה מתחילים כ-70 דקות על חייו הסוערים של הרצל. על רשת מיוחדת הוקרנה דמות שחקן צעיר המנותק לחלוטין מדמותו מלאת הכבוד ועטורת הזקן של חוזה המדינה. הבמאי, שהוא גם המספר, מלווה את השחקן בניסיון לשכנע אותו לחבור לדמותו של המנהיג. וכך, מבלי להרגיש דרך הסיפור והדמויות נשאב קהל הצעירים אל דמותו של חוזה המדינה, הרצל. בתוך האפלולית, בכיסאות המסתובבים ישבו בני נוער, צעירים במספר שנים מהשחקן שמוקרן לפניהם. צברים מחוספסים שנולדו אל מדינת ישראל החופשית, עם צבא משלה, גבולות וממשלה. בלי דאגות ופחד מפוגרומים, או עלבון על היותם יהודים, הסיפור הוקרן על ארבעת הקירות מסביב והתלמידים וגם אני שקענו לתוך העלילה המוגשת בדרך מיוחדת, שלב אחר שלב בדרכם של היהודים בגולה, על החזון ועל אבני הדרך בהקמת התנועה הציונית.

המוזיאון שמעוצב כבמה מסתובבת מעניק הפתעה לצופים, אלה, אינם יודעים מאיזה קיר תגיע התמונה הבאה, הצעירים התמלאו ברצינות כאילו נטלו לשעה קלה את כל כובד משקל מדינת היהודים על כתפיהם. כמתבונן מהצד הרגשתי שבני הנוער ואני מקבלים מנות גדולות של ציונות, הפעם, בלי מרכאות.


מוזיאון הרצל ממוקם בכניסה להר הרצל, מיד משמאל, בדרך כלל המקום פתוח לקבוצות אך ניתן להצטרף לקבוצה ולעבור איתה את התצוגה האור קולית. וכדאי. מוזיאון הרצל, 02-6321515.


בתחילת החודש הבא יתמלא הר הרצל בדגלים. בחלקו התחתון יתחלו טקסים ב'יד ושם' לזכר הנרצחים בשואה. שבוע אחרי יתחילו טקסי הזיכרון לחללי צה"ל בבית הקברות הצבאי. בתום יום הזיכרון תתמלא הרחבה הגדולה בגן לטקס הדלקת המשואות ויתחילו חגיגות יום העצמאות ה-71 למדינת ישראל. רגע לפני שההר בירושלים יתכסה בסמלים חגיגיים והמקום יעשה צפוף ופתוח רק למוזמנים, כדאי לכם לעלות לבירה לשיעור ציונות שמתאים לכל המשפחה. הר הרצל מתנשא לגובה של 834 מ', מיקומו במערב ירושלים. בימיה הראשונים של מדינת ישראל החליטו שחייבים להכין מקום שישמש כאתר הנצחה, פנתאון לאומי. בהר הצופים, במזרח העיר, במתחם האוניברסיטה העברית עוד לפני קום המדינה התחילו להקים פנתאון ליד מערת הקבורה של ניקונור, (ניקונור תרם את דלתות בית המקדש בעת העתיקה וזכה לכבוד הגדול להיקבר על הר הצופים קרוב להר הבית). במערה סמוכה נחים במנוחת עולמים מנחם אוסישקין, מנהיג ציוני ומראשוני תנועת חיבת ציון, בין שאר תפקידיו היה אחראי לרכישת אדמות דרך קק"ל של עמק חפר ומפרץ חיפה. לצידו נח בשלוות עולמים יהודה לייב פינסקר, רופא והוגה ציוני שחיבר את ה'אוטואמנסיפציה' שנתנה ביסוס רעיוני לתנועת חיבת ציון. מנהגי המדינה הצעירה באותם הימים החליטו שהפנתאון הלאומי חייב להיות במערב העיר וכך נבחר הר הרצל, עצמותו הועלו לכאן ובני משפחתו נקברו בסמוך אליו. וכך ההר הצופה אל נופי ירושלים ואל מישור החוף הפך למקום מנוחתם האחרונה של ראשי ממשלות, גדולי האומה, חללי צה"ל. הפעם אנו מציעים לכם מסלול טיול מיוחד בעקבות הציונות, כדאי מאוד לצרף את הדור הצעיר. כך תוכלו לתת לעצמכם תשובה לשאלה מה עשיתם למען המדינה.
את המסלול היפה אפשר להתחיל ברכב בכביש 1 במחלף בית זית, שם מטפסים בכביש צר בתוך יער ירושלים האפלולי, בחלונות הנוף תוכלו לראות את הכביש העולה לירושלים, את הישובים שנטועים על הגבעות וגם פיסות ממישור החוף. מספר חניונים יפים של קק"ל לאורך הדרך הקסומה. בשיאו של ההר, בשדרות הרצל תגיעו לכניסה המרשימה אתר הר הרצל. בכניסה משמאל מוזיאון הרצל, מכאן נמתחים שבילים אל עומק הגן, אל רחבת הטקסים וקבר הרצל, המשך השביל מוליך לחלקת גדולי האומה, חלקת ראשי ההסתדרות הציונית העולמית, קבר זאב זב'וטניסקי אחר כך ממשיכים לאנדרטאות לספינות סלבדור ואגוז שהיו בדרכן לארץ ועל סיפונן היו מעפילים רבים, אחריהם האנדרטה לנפגעי פעולות האיבה. בין האנדרטאות לספינות המעפילים וקבר זאב ז'בוטינסקי יש שביל שיורד ליד ושם ונקרא השביל המחבר בין שואה לתקומה.

20 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול