מקום/ בין צ'רצ'יל לנסיך פיליפ

בין צ'רציל והנסיך פיליפ ורעייתו אליזבט מלכת אנגליה מפרידים בסך הכל כשלושה ק"מ. צ'רצ'יל בתוך יער אורנים והמשפחה מלכותית בראש גבעה. טיול מיוחד לזכרו של הנסיך פיליפ


בשוליים הדרום מזרחיים של נצרת עילית (או כפי שנקראת היום 'נוף הגליל') נמתחת דרך נוף מפותלת, אחת היפות בארץ 'דרך נוף יער בית קשת'. את הכביש היפה הכינה עבורכם קק"ל, דרך הנוף מתחילה מעל בקעת כסולות ושולי עמק יזרעאל, מעל הישוב איכסאל ונמתחת צפונה עד לכביש 77 קרוב לצומת גולני ומזרחה לקיבוץ בית קשת. הפעם נתמקד בקטע קצר ויפה שאפשר לשלב בו גם נסיעה בכל רכב וגם אם תרצו מעט הליכה ברגל (בתנאי שתמצאו את הנהג התורן שיביא את הרכב). והערה חשובה, היער בשיפולי העיר נצרת עילית לצערנו עבר שריפה, ובימים אלה היער נמצא בשלבי התאוששות.נקודת ההתחלה שלנו בעיקול הדרך שנמצא בהר כסולות, ושם נמצא את 'מצפה צ'רציל' שצופה מגובה של 443 מ' על הכפר איכסאל ועל השדות המעובדים של בקעת כסולות, על כביש 60 שמוליך דרומה שלצידו הישובים תל עדשים, מזרע וכפר גדעון, אפשר להבחין בקימורים של גבעת המורה. ומבט מזרחה תגלו את המבנה העגול המושלם של הר תבור (588 מ') ולפניו עוד הר צנוע בגובהו, הר דבורה (443 מ'), כאן במצפה בקצה רחבה גדולה הוקם קיר אבן גדול (שלצערי דווקא הוא חוסם את מראה הנוף המשכר) לזכרו וינסטון צ'רצ'יל (1874­-1965), ראש הממשלה המפורסם של בריטניה בימי מלחמת העולם השנייה. בתרומת יהדות בריטניה.


מכאן הדרך ממשיכה בחורש אורנים עד לכיכר גדולה ובמרכזה עצי אלון התבור. מכאן עולה דרך עפר (מתאימה לכל רכב) אל פסגת הר דבורה, השמות הר דבורה ונחל ברק הסמוך מנציחים את הקרב בין ברק בין אבינעם בצבאו של יבין מלך כנען. על פי הסיפור המקראי דבורה הנביאה הזעיקה את ברק כדי שיעמוד בראש הצבא של שבטי נפתלי וזבולון. בקרב שהתחולל ממש מתחת למצפה הביסו שבטי ישראל את צבאו של יבין, ואם השם סיסרא גם נכנס לסיפור המקראי, בראש צבאו של יבין עמד כמובן סיסרא.מפסגת הר דבורה נשקף נוף מרהיב, הר חרמון בטווח של כמעט נגיעת יד, נראה במלאו יופיו, בתי הישוב הערבי דבוריה מטפסים על מורדותיו המערביים ואפשר לסובב את ההר בשבילים מסודרים בין עצי אלונים ואורנים כדי לראות 360 מעלות של נוף שמזכיר מראות שאנו מתגעגעים אליהם שנשקפים מחלון מטוס. בראש ההר בראש ההר, בלב רחבה מרוצפת, ניצבת אנדרטה גדולה ובה כתובת הקדשה לרגל חתונת הכסף של אליזבט השנייה, מלכת בריטניה, ובחיר ליבה, הנסיך פיליפ שנישאו בשנת 1947.

חובבי ההליכה יכולים לרדת ברגל בשביל סימון כחול ומישהו צריך להוריד את הרכב.


איך מגיעים: בוויז' יש לכתוב מצפה צ'רצ'יל.

48 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול