מילה רעה/ הדרת נשים

עודכן: 10 באוק׳ 2018

כמי שחולק בית עם בנות (בנותי ורעייתי, למעט כלב, זכר אלפא), אני לא מבין את המושג 'הדרת נשים', מאיפה בדיוק להדיר אותן הן חלק מחיינו ודווקא הן החלק המשובח. ראיתי את תוכניות הטלוויזיה, את מבטי המשטמה של החרדים הקיצוניים, את הדיבור הגס, באמת יש שנאה עמוקה שנשארת בלי תגובה הולמת ורק מעצימה. על מה השנאה לאישה כאישה. כמו שהבנתי מהסברים המגומגמים של חלק הקיצוני של החרדים הם חוששים להיתקל במבטה של אישה, חלילה להם לראות את גופה כי חשקם יגבר ואז חלילה יעמדו בפרץ. ובכן יש חוקים לא תעמדו בפרץ תשבו בבית הסוהר על הטרדה.


אחד הציוויים החשובים מעניק אתגר לגברים בכמה תחומים: 'איזהו גיבור הכובש את יצרו', והמילים מתייחסות לכל אדם, ובטח לאלה שתורתם אמנותם. דבר נוסף: הרי קיים גם צד שני, הצד הנשי, האם כל אישה שחרדי חושק וחומד מיד נענית למבטיו המתחשקנים, האם אישה מיד רומזת ל"צדיק" ומזמינה אותו לדייט מהיר. הכוונה האמתית שלהם להשפיל, לבזות, אבל הכוונה העמוקה יותר שהכלל יכול גם על נשותיהם, שהם לטעמם רכושם הפרטי, שחלילה עין לא תשזוף אותן ואולי בעוד הבעלים עסוקים בתורה קדושה הן תצאנה למסע אהבים. ולגבי קולן של נשים, האם יש קול נאה מזה? אם מישהו מהם היה יוצא קצת מהקופסה התוחמת את הבנתו ותרבותו, אותן פסיקות שמשאירות אותו שבוי בדלת אמותיו של רב, די חשוך, אם אותו חרדי (קיצוני), היה פעם אחת יוצא לשמוע מוסיקה כנסייתית, ווקלית בה נשמעת שירת נשים שפותחת את השמים ביופייה, הקשר שלו לאלוהים אולי היה ישיר ומהיר יותר.


ובקשר לחילוניים, אני יודע שהדם של רבים רותח שרואים את התמונות של התנכלות החרדים לנערות ואפילו ילדות תמימות. רבים מכווצים את ידם לאגרוף ברזל זועם, אך תיכף מחניקים הזעם ומפשירים את האגרוף אגדה מסתובבת על מקרה שקרה בשכונת חרדים בירושלים לפני שנים רבות, (משהו בסביבות מלחמת סיני), קבוצה של צנחנים נאלצה לעבור בשבת סמוך לשכונה דתית בירושלים, רכב הקומנדקר שלהם נרגם באבנים, כמה חברה נפצעו קל. תשלום החשבון היה מהיר ומידי, שאר הפלוגה הגיעה לאותה שכונה, החיילים שהיו מחוממים מפגיעה בחבריהם חבטו במכות בכל מי שהסתובב, זרעו הרס בשכונה. שנים אחרי התנועה זרמה בסביבות השכונה בלי בעיות גם בשבת. יותר לא נזרקה אבן. אגדה או מציאות לא נדע. כיום שההדרה מקבלת חיזוק מכוער בבית שמש אולי יש מקום שמצעדי המחאה החילוניים נגד הממשלה במוצאי שבת יעברו לעיר המתחרדת בית שמש. היום התשובה המהירה של החיילים לא הייתה עובדת, שיקולים קואליציוניים מכוערים, לצערי נדמה לי שאנו בתחילת המאבק שלהם, לצערי הם יצליחו.

(התצלום אילוסטרציה לכתבה: בית סתמי במאה שערים שאינו קשור לכתבה)

5 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול