טיול עירוני/ ובנהריה היית?

הפעם אנו מצפינים, עד נהריה. בשנת 1934 הוקמה נהריה כמושבת עולים מגרמניה, נקנו אדמותיה על ידי חבורה מכובדת של אדונים שהחליטה להקים ישוב עברי על טהרת היוזמה הפרטית. ב-10.2.1935 שתי המשפחות הראשונות התיישבו בדרום הישוב. משך השנים הצטרפו, יקיים, רומנים, פולנים, תימנים, עירקאים ומרוקאים שמצאו את העיר הנושקת לים כבית שלהם. כיום מונה העיר כ-55,000 תושבים, ועונה לתואר המכובד בירת הגליל המערבי. שמה נלקח מנחל (נהר) הגעתון שחוצה את העיר, בחורף גשום במיוחד הנחל הרזה והצנוע הופך לנהר רחב ורחוב הגעתון הצמוד לערוץ הנחל הופך את נהריה לזמן קצר לוונציה של הגליל המערבי.

הטיול שלנו מתחיל על חוף הים בנהריה, סמוך לשפך של נחל געתון לים. מנהרה גדולה מובילות בימי הקיץ החמים לזרם דקיק של מי הגעתון שעושים את דרכם לים. הגעתון החוצה את העיר ממזרח למערב. בתחילת דרכה כבר ראו המתיישבים הראשונים (הייקים) את הפוטנציאל התיירותי וחלק מתושביה התרכזו בפיתוח ענפי התיירות. בשנות הארבעים רק שליש מתושביה עסקו בחקלאות. במלחמת השחרור הייתה נהריה מנותקת משאר חלקי הארץ, התנועה אליה נעשתה בסירות ממפרץ חיפה דרך הים. לאחר כיבוש עכו בשנת 1948, במבצע בן עמי נפרצה הדרך לנהריה ולמערב הגליל.


בשנים הראשונות תושבי נהריה נקראו "יקיים" כינוי חיבה/ גנאי שהוצמד בזמנו לעולים מגרמניה שהיו מאוד יסודיים, חסרי חוש הומור, קפדנים ונקיים. התנועה בעיר התנהלה באופניים, השפה המדוברת גרמנית ובאותם הימים נדמתה העיירה הקטנה על חוף הים התיכון לעיירה בגרמניה. גל העלייה הגדול של יהודי המזרח בשנת 1956 'שבר' האופי ה"ייקי" של הישוב ו'גוטה מורגן' התערבב עם 'סלאם עליכום'. כור ההיתוך הישראלי התחיל לייצר בנהריה את הישראלי החדש.