הנחל/ סיפור הרגיעון

והפעם. שלווה על שפת הנחל. פיסה של יופי לאורך הירקון סמוך למעיינות


גזע האיקליפטוס החסון כמעט נשק למים הרגועים, ההשתקפות יצרה שני גזעים לעץ אחד. קרני השמש נימרו פיסות אור במי הנחל, עלי האיקליפטוס יצרו לצידם כתמים כהים. סמוך לגדה, הזדקרו מהמים צמחי קנה, מעליהם מתנדנדת בנחת הפריחה דמויות המברשת של צמח הקנה. עלי הנופר נינוחים על המים, משמשים כמשטח המראה ונחיתה לשפיריות הצבעוניות, אלה מסובבות כהליקופטר זריז, סוקרות את מרחבי המים. סופיות קטנות זריזות כנף נעלמות בציוץ עליז נבלעות בין צמחי הקנה, ברווז יגע, מזדחל בגעגוע עייף לצל הצמחים. כל אלה יוצרים תמונה קפואה של שלווה.
לפתע, הסעיר את השלווה, משב רוח שניסה להניס את חום היום. תמונת הנוף הקפואה נרעדה. גזע האיקליפטוס המשתקף במים חולל בריקוד בטן משוגע. תמונתם הכהה, המשתקפת, של עלי האיקליפטוס התנפצה לאלפי תמונות זעירות, נעות במים כעדר דגים. צמחי הקנה יציבים, בטוחים בגובהם וחוסנם נדו מאופקים ברוח, רק הפריחה דמוית המברשת חוללה בפראות. האיקליפטוסים שלח לקרקע נחיל של עלים יבשים. תמונת השלווה התרסקה מול עינינו. אחרי דקות גוועה הרוח, המים נרגעו, תמונת הנוף התייצבה. ולתוך היופי השלו חדרו זוג, כל אחד נושא כסא לבן, התיישבו מול המים ושתקו מול השלווה. תמונה קטנה של רגיעה או בשביל החרוז: רגיעון על שפת הירקון.

אנו בקטע של הירקון הסמוך למעיינות, השיפוע האפסי אילץ את הנחל להתפתל ב'פיתולי אומגה' נואשים בדרכו מערבה אל הים. פיתולים אלה ילדו את השם הערבי הציורי, אל עוג'ה, (הנהר המתפתל). חלק זה, הסמוך לגשר כביש 40 מעל כביש 5 נקי מזיהום. בעבר הרחוק, הנחל 'יצא מערוצו', בימי החורף הגשומים הציף את השטחים מסביב, נוצרו ביצות טובעניות. בתקופה הקדומה חלפה כאן 'דרך הים', סמוך למקורות הירקון, בין המבצר אנטיפטרוס ואפק שהוקמו לשמור על מקורות המים. כיום, הנחל רגוע, מרוסן, מקורותיו 'נשאבו לדעת', ויבשו. מים נקיים מוזרמים לחלק זה כדי לשמר את החי והצמחייה. על גדותיו הוכשרו פינות חמד נסתרות ופראיות. לכל היופי הזה שווה להגיע עם כסא, סבלנות ולקבל באהבה את הרגיעון של הטבע.

איך מגיעים: נוסעים על כביש 40 מצומת עדנים צפונה, פונים ימינה למועצה אזורית דרום השרון מגיעים עד השר ופונים ימינה לשביל לאורך הגדר, השביל פונה שמאלה עם הגדר ונוסעים עד למבנה גדול ונטוש על שפת הנחל משם ממשיכים או ברכב או ברגל מערבה לאורך הנחל אל מקום בו מתחברים לשקט.
בסביבה 1: אחד המבצעים היפים לטיהור מי הנחל, בריכות שיקוע גדולות אליהן מוזרמים מים אחרי טיהור שעוברים סינון נוסף. בצומת עידנים פונים לכביש 402 עד לאזור תעשייה נאמן. ברמזור פונים שמאלה חולפים ליד מפעל 'סנו'. וממשיכים למגרש חניה בקצה הכביש. ממנו יוצא כביש זעיר ומשובש, שתי גבעות מתרוממות בסמוך למבנים. שם נמצאות הבריכות. (תודות למדריכת הטיולים, דורית סדובסקי).


בסביבה 2: מנהרת צמח הקנה, מנהרה ארוכה לצד הנחל.


בסביבה 3: לרוכבי אופניים וחובבי הליכה, מערבה ודרומה לאורך הנחל, אל בריכות הנופרים.

56 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול