המלצה/ כבוד לאלון העתיק

עודכן: 12 באוק׳ 2018

מדי פעם, שאני חוצה את עמק יזרעאל אני נוהג לפקוד שני עצי אלון עתיקים שמרחק קצר נמתח בניהם. אני נח בצל אחד מהם, מכין קפה קטן ובסיום, מברך לשלום והתראות ונמוג להמשך הנסיעה. אחד מעצי האלון העתיקים נמצא בצפונה של קריית טבעון, אומרים שהוא הגדול והעתיק בארץ, גילו מעורך ב-800 שנה, ענפיו מפותלים, וגזעו רחב וחסון וכדי להקיף אותו נדרשים כשמונה ילדי גן שיעטפוהו בחיבוק אוהב. את מקומו גילה לי איש קק"ל, עמיקם ריקלין, ה"אבא" של העצים העתיקים בארץ. האלון העתיק היה נחבא בחורש צפוף ורק יודעי סוד הגיעו אליו. האלון, כדרך קשישי עמק יזרעאל, לא התלונן על בריאותו, למרות שבצד אחד גדלה פטריית ענק בצבע ירוק, בגזעו נפער חור גדול וכמה ענפים הפכו להיות מקלות יבשים. העץ הענק ניצב בודד בקרחת היער, שולח את ענפיו כזרועותיו המרובות של בודהא והעומדים לידו נדמו לגמדים סביב גוליבר.

האלון הקשיש לא זז מאז פגישתנו האחרונה, בינינו, לאן יש לו ללכת? אבל מראהו שונה, יד נעלמה טיפלה בשטח מסביב, הצמחייה הפרועה רוסנה, הרחבה נוקתה, נוספו ארבעה ספסלים ושילוט המפנה לשביל טיול צנוע (מסומן בירוק) החודר לליבו של יער האלונים. גם שלט צנוע שמוסיף עצבות נוגה למקום: "אתר הנצחה לזכר אילן גבאי - "שביל אילן", ובהמשך נכתב: "מטיילים יקרים! הגעתם לאתר הנצחה ולאלון התבור מהגדולים בארץ. המקום טופח ביד עדינה ובלב הומה. נא כבדו את המקום והמקום יכבד אתכם". ואמנם המקום טופח ביד אוהבת, פינה קסומה לזכרו של סגן אילן גבאי, בן טבעון שנפל במלחמת לבנון השניה. בן 22 במותו.
נראה שאת האלון הקשיש ביקר "דוקטור דוליטל" של העצים וטיפל במכאוביו. ענפים חולים נוסרו, הצלקת במקום גזעו נחבשה. זרועות ענפיו קוצצו ונופו של העץ אינו רחב כשהיה אך נראה שהעץ הקשיש קיבל זריקת חיים, עלים ירוקים חדשים ממלאים בחדוה את ענפיו. מכאן נשלח שביל טבעתי של כעשרים דקות הליכה לביקור אצל עוד שני עצים מקשישי עמק יזרעאל, מסלול טבעתי בחורש הפראי, בין ליבנה רפואית, אשחר, ער אציל, עוזרר וקיסוסים. אולי זה המקום לבלות את ליל הירח המלא בשישי ושבת, ברומנטיקה כהקדמה לט"ו באב. אנא שמרו וכבדו את המקום היפה.


איך מגיעים: על כביש 75, כניסה לקריית טבעון צפון, (ליד תחנת הדלק), פונים ימינה, יורדים ופונים שמאלה לרחוב רמז, אחר ימינה, לדרך כורכר המובילה מזרחה וחוצה את החורש. משני צידי השביל נחבאים בתי קריית טבעון, של עץ אל האלון העתיק. מעבר בקר (זהירות עם מכוניות פרטיות). הצטלבות שבילים ומשמאל עץ האלון ופינת ההנצחה


רעבים?: באזור התעשייה של רמת ישי, "מקדש" לאוהבי הבשר, "לימוזין", סטייק שרבים מגדירים אותו כטוב ביותר בארץ, 04-9533183. לא נקפח את חובבי המתוק: באותו מבנה נמצא בית קפה וקונדיטוריה, "נדב קינוחים", ריח השוקולד והמאפים יכול לדחות כל דיאטה. 04-9535414. בתאבון.

36 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול