הדרכה/ כמה דברים אפשר לעשות עם רימון? (חוץ מלאכול)

בראש השנה משלימים הרימונים את ההתעגלות הסופית, כתמי אודם נאים מבזקים על קליפתם, יופיים וטעמם מוסיפים גם יופי וגם טעם למעדני ארוחת החג. הרימון אחד משבעת המינים שנתברכה בהם הארץ, צורתו המיוחדת מוכרת לנו מציורי הפסיפסים העתיקים. צורתו נעשתה במלאכת צורף אומן כתשמיש קדושה יהודי שמפאר את ספר התורה. הרימון מבשיל לקראת ראש השנה ובשנים האחרונות גילו את סגולותיו הרפואיות, לאחרונה למדו להכין מהרימון גם יין משובח.

בימים אלה עץ הרימון מתנאה ברימונים גדולים, עוד קצת ויהיו בשלים, כובדם כבר מכופף את ענפי העץ וקליפת הפרי מתפוצצת מרוב אודם ויופיו גרעינים מלא עסיס. הפעם, לכבוד החג, ובעיקר לכבוד הרימון נספר לכם על כמה דברים שאפשר לעשות עם הרימון, עם הקליפה ועם הגרגרים האדומים. קילוף הרימון, הפרדת הגרגרים מהקליפה לקערה מלאכה מלכלכת ומחתימה בכתמים גדולים את הבגד, הכתם אינו יורד גם באלף כביסות. קיימת דרך להוצאת הגרעינים מבלי לגעת בהם, וכמובן מבלי להתלכלך. השיטה פשוטה ודורשת סבלנות. חותכים את הרימון לרוחב, לשני חצאים. אחר חיתוכים את הכתר והעוקץ מהקליפה. על ידי מכות עדינות, עם כף, על קליפת הרימון לאט לאט נופלים הגרעינים האדומים לקערה, זה לא מלכלך אבל לוקח זמן. אחרי שהפרדתם כל כך יפה את הגרגרים האדומים, תתאפקו, אל תאכלו מיד, תכניסו את הקערה למחצית השעה לתא ההקפאה, הטעם של הרימון מקבל שדרוג ניכר.

ועוד משהו: מסתבר שאפשר לצייר עם הרימון ומה עושים: את הקליפה וחלק קטן מגרגרי הרימון תכניסו לכלי עם מים. אחרי יומיים בהשריה מקבלים צבע עוקר יפה, (כעין צהוב דהוי), קחו צמר גפן ונייר המיועד לציור באקוורל, (צבעי מים), טבלו את צמר הגפן בצלוחית עם המים הצבעוניים שהשאירה הקליפה, סחטו את המים מצמר הגפן, ועברו במשיכות ארוכות על הנייר כצבע רקע. אחר תבחרו גרגרי רימון אדומים במיוחד, תמעכו אותו על הדף ותציירו בעזרת גרגיר הרימון בצבע הארגמן.

ועוד משהו על יופיים של הרימונים: בקעת תירען, ליד צומת בית רימון נחשבת כעמק הרימונים של התקופה הקדומה. מעמק זה יצאו מיטב הרימונים שגדלו בארץ. בינתיים העמק ששם מגדלים רימונים משובחים נדד לנחל ציפורי. החלק המזרחי של העמק, למרגלות הר יפתחאל שם נמצאים מטעי הרימונים במקום אלה שגדלו בבקעת תירען. בעונה הזו כדאי לטייל לאזור. מטעי הרימונים הגדולים שייכים לבדואים שגרים בכפרים הסמוכים, הרימונים הבשלים מציצים אלינו מבעד לגדרות החלקות. בימים אלה זהו מסלול רכיבה נפלא על אופניים, לאורך נחל ציפורי, בין מטעים הרימונים, המעיינות וגם בין טחנות הקמח העתיקות. אם תפנו יפה אל החקלאיים שבמטעים אני מניח שהם ימכרו לכם בשמחה כמה רימונים להוסיף טעם וצבע לטיול.

ועוד מקום שקשור ברימונים וכדאי לבקר בו: באזור התעשייה דלתון, בצפון הארץ (לא רחוק מהכניסה המערבית ליער בירייה), נמצא אחד ממטעי הרימונים הגדולים בארץ. בלב המטע, מפעל גדול שמכין הרבה דברים מרימונים: כמובן מיץ רימונים. מהגרעין הקטן שנמצא בתוך גרעין הרימון מכינים טיפות נוזל שנועדות לטיפול בבעיות בעור, (שק מלא גרעינים כאלה, אחרי סחיטה ממלא בקושי אצבעון של תפירה). במרכז המבקרים היפה, רימון אפשר לרכוש מוצרי קרם למריחה מרימון, תכשירי רחצה, סבון ושמפו, חולצות יפות ומוצרי נוי בצורת רימונים. כאן מכינים לגדולים יין מיוחד, טעים וגם בריא מרימונים, גם יינות מתוקים, (וגם זה לא לילדים). במפעל מתקיים סיור מיוחד שמראה את כל תהליך ההכנה של כל המוצרים , זן הרימון במטע הוא מיוחד זן מיוחד שפותח בארץ, גדול, אדום כהה ונוטף מיץ. יקב רימון, איזור התעשייה דלתון, על כביש 886.

(סוף)

217 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול